Badania ojcostwa - wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Badania ojcostwa – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć

Badania ojcostwa – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć

Badania ojcostwa robi się zarówno dla własnej informacji, jak i na potrzeby postępowania sądowego. Próbki do testu pobiera się samodzielnie w domu albo zgłasza w tym celu do placówki. W obu przypadkach wynik badania jest pewny. Co jeszcze dobrze o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje na temat badań DNA w kierunku biologicznego ojcostwa.

badania ojcostwa

Badania ojcostwa wykonuje się w dowolnym momencie życia

Nawet jeszcze na etapie prenatalnym. Jeśli ciąża osiągnie 8. tydzień, wystarczy pobrać kilka mililitrów krwi od matki i z niej wyizolować DNA dziecka. Po 15. tygodniu możliwe jest natomiast przeprowadzenie testy na ojcostwo podczas badań prenatalnych (z płynu owodniowego). Z kolei po porodzie wystarczy pobrać wymazy z policzka od dziecka i potencjalnego ojca.

Badania ojcostwa – żeby je zrobić nie trzeba iść do punktu pobrań

Wystarczy zamówić do domu specjalny zestaw do pobierania wymazów z policzka. Później, już po ich przygotowaniu, można zamówić kuriera po ich odbiór lub wysłać tradycyjną pocztą. To jednak nie wszystko! Jeśli nie chcemy, badania ojcostwa wcale nie musimy wykonywać z wymazu z policzka. Do analizy możemy dostarczyć przedmiot, na którym znajduje się materiał genetyczny osoby, która ma zostać przebadana – np. używana przez nią szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy chusteczka z katarem.

Badania ojcostwa to badania o bardzo wysokiej wiarygodności wyniku

Za ich pomocą można wykluczyć ojcostwo na 100% lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%. Jak to możliwe, że badania ojcostwa są aż tak wiarygodne? Zacznijmy od tego, że DNA jest cechą unikalną dla każdego człowieka. Badania ojcostwa wymagają porównania markerów genetycznych (czyli fragmentów DNA) dziecka – pochodzących w połowie od matki, a w połowie od ojca – z markerami genetycznymi badanego potencjalnego ojca. Na tym jednak nie koniec.

DNA jest nie tylko unikalne, ale też jednakowe w każdej komórce ciała. Nie ma więc znaczenia, czy pochodzi z wymazu z policzka, plamy krwi czy szczoteczki do zębów. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badania ojcostwa nawet po śmierci potencjalnego ojca. Wystarczy, że dysponujemy przedmiotami, które do niego należały. Aby wynik takiego testu był wiarygodny, najlepiej wybrać laboratorium, które analizuje minimum 24 markery genetyczne. Maksymalna pula wykorzystywana obecnie w testach na ojcostwo to 34 markery DNA.

Badania ojcostwa – lepsze prywatne czy sądowe?

Prywatne badania ojcostwa wykonuje się zazwyczaj dla własnej informacji – w sytuacji, gdy po prostu chcemy dowiedzieć się, czy badana osoba jest ojcem. Sądowe badania ojcostwa zlecane są najczęściej wtedy, gdy w sądzie toczy się postępowanie, np. o alimenty czy spadek. Wówczas pobranie próbek musi mieć miejsce w placówce medycznej i w obecności świadków – tak by sąd nie miał później wątpliwości od kogo pochodził analizowany materiał DNA. Pomimo różnic w sposobie pobierania próbek oba rodzaje badań dają tak samo pewny wynik. Nie można więc wskazać, który z nich jest lepszy.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 16/04/2018, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *