Test DNA na ojcostwo - cena i wiarygodność wyników Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Test DNA na ojcostwo – cena i wiarygodność wyników

Test DNA na ojcostwo – cena i wiarygodność wyników

Potwierdzanie ojcostwa na podstawie testów DNA na ojcostwo staje się w Polsce coraz popularniejsze o czym świadczy nieustannie rosnącą lista placówek oferująca taką usługę. Ile kosztuje takie badanie, gdzie go najlepiej wykonać i czy wyniki są rzeczywiście wiarygodne?

Ile kosztuje test dna na ojcostwo, Czy test dna na ojcostwo jest pewny

Spis treści:

Ile kosztuje test DNA na ojcostwo?
Czy test DNA na ojcostwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test DNA na ojcostwo?
Ile kosztuje test DNA na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test DNA na ojcostwo?

Ile kosztuje test DNA na ojcostwo? Cena badań na ustalenie ojcostwa uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy badanie zostało zlecone przez sąd czy wykonuje się je do celów prywatnych. Dodatkowo, wpływ na koszt ma także renoma, certyfikaty i akredytacja placówki, w której przeprowadza się badania, fakt jej współpracy z sądami oraz kwalifikacje pracowników. W cenie ujęte są również odpowiednie odczynniki i liczba badanych markerów. Badania na ojcostwo do celów prywatnych są znacznie tańsze. Ich cena oscyluje między 500 do 1500 zł. Niemniej warto pamiętać, że placówki oferujące niezwykle niską cenę z reguły nie mają odpowiednich akredytacji i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pracują na najtańszych odczynach .

Czy test DNA na ojcostwo jest pewny?

Prawidłowo pobrane próbki oraz zlecenie badania specjalistycznej placówce posiadającej niezbędne certyfikaty pozwala w 99,999% potwierdzić ojcostwo (wynik ten w genetyce określa się mianem praktycznie dowiedzione) i w 100% go wykluczyć.

Kiedy można zrobić test DNA na ojcostwo?

Test DNA na potwierdzenie ojcostwa można wykonać w zasadzie każdym momencie, bez względu na wiek zainteresowanych stron. Co więcej, współczesna medycyna pozwala na wykonanie badania DNA (dającego wiarygodny wynik) jeszcze na etapie prenatalnym czyli w trakcie ciąży. Jest ono możliwe już od 8 tygodnia ciąży. Wykonuje się go poprzez pobranie krwi matki (w którym znajduje się DNA dziecka w trakcie ciąży) i pobranie wymazu z wnętrza policzka ojca. Od 15 tygodnia ciąży można zastosować jeszcze jedną metodę polegająca na pobraniu próbki płynu owodniowego z łona matki oraz dowolnej próbki ojca. Co ważne, to badanie pozwala nie tylko potwierdzić ojcostwo, ale może także zweryfikować potencjalne choroby dziecka, jak np. zespół Downa.

Ile kosztuje test dna na ojcostwo przez sąd?

Cena testu DNA na ojcostwo zleconego przez sąd jest wyższa od tego wykonywanego do celów prywatnych.Wynika to przede wszystkim z potrzeby wdrożenia niezbędnych procedur:

  • pobranie próbek musi się odbyć w specjalistycznej placówce (podczas gdy próbki do badania prywatnego można pobrać samodzielnie w domu i wysłać je do danej placówki);
  • przy badaniu musi być obecny lekarz lub biegły sądowy;
  • wymagana jest obecność świadków, których personalia potwierdza się odpowiednim dokumentem tożsamości. Ponadto świadkowie składają swoje podpisy na odpowiednim protokole;
  • obowiązkowy udział matki (do badań w celach prywatnych obecność matki nie jest potrzebna);
  • do wyników badań dołącza się również specjalistyczną ekspertyzę.

Z racji tego badania DNA na ojcostwo zlecone przez sąd kosztują około 1500 – 1800 zł. Kto pokrywa te koszty? Standardowo, opłatę za badanie ponosi strona, która przegrała proces. Zdarza się także, że sąd dzieli opłaty za badanie między obie strony a nawet może z nich całkowicie zwolnic stron postępowania (co jednak jest rzadką procedurą, zważywszy na fakt, że placówki przeprowadzające takie badania posiadają w ofercie system ratalnej spłaty zadłużenia).

Data publikacji: 25/04/2019, Data aktualizacji: 28/09/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium