Badanie na ojcostwo jest badaniem genetycznym, opartym na analizie ludzkiego DNA. Konkretnie na analizie DNA ojca i dziecka, które w toku tej analizy porównuje się ze sobą. Dzięki niej mężczyzna może dowiedzieć się prawdy na temat swojego biologicznego pokrewieństwa z dzieckiem. Informacja jaką otrzymuje wraz z wynikiem jest pewna i jednoznaczna.
Badania na ojcostwo można zrobić na potrzeby prywatne lub sądowe, przed lub po narodzinach dziecka, a nawet po śmierci ojca.
Badanie na ojcostwo – jak wygląda od strony klienta
Materiał DNA do badania na ojcostwo można pobrać w bardzo prosty sposób. Próbka może mieć postać wymazu z policzka pobranego na specjalny patyczek – fachowo nazywany wymazówką. Patyczki dostępne są w specjalnych zestawach, które można zamówić przez Internet, kupić w aptece lub w placówce medycznej. Badanie DNA na ojcostwo można przeprowadzić również na podstawie materiału genetycznego wyizolowanego z włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, chusteczki katarem, smoczka dziecięcego, kubka, szklanki oraz wielu innych przedmiotów, których używamy na co dzień. To m.in. dzięki możliwości analizy tak wielu próbek badanie na ojcostwo można dziś przeprowadzić również po śmierci ojca.
Testy na ojcostwo jest dostępne dla kobiet, które chcą dowiedzieć się czy konkretny mężczyzna jest ojcem ich dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Badania na ojcostwo w ciąży wykonuje się krwi pobranej od przyszłej matki po osiągnieciu 10 tygodnia ciąży. Można też trochę poczekać i wyizolować DNA dziecka z płynu owodniowego lub wycinka kosmówki.