Czeka Cię przepisanie spadku? Pamiętaj o jednej rzeczy... Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Czeka Cię przepisanie spadku? Wcześniej pamiętaj o jednej rzeczy…

Czeka Cię przepisanie spadku? Wcześniej pamiętaj o jednej rzeczy…

przepisanie spadkuPrzepisanie spadku czy stworzenie testamentu to poważna decyzja, która powinna być całkowicie przemyślana. Nikt nie chce chyba, aby majątek jego życia trafił w niepowołane ręce… Tymczasem coraz częściej zdarza się, że w rodzinie pojawiają się wątpliwości – bo dziecko wcale nie jest podobne, nie zgadza się grupa krwi czy po prostu istnieje podejrzenie romansu.

Na szczęście pewność co do pokrewieństwa można uzyskać bardzo szybko. I warto to zrobić jeszcze przed podjęciem decyzji o przepisaniu majątku całego życia.

Spis treści:

O czym pamiętać przed przepisaniem spadku?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby mieć pewność. W końcu przepisanie majątku całego życia to bardzo ważna kwestia, więc konieczna jest czysta sytuacja. Tym bardziej, że wątpliwości nie znikną same, a będą narastać…

Zamiast bić się z myślami, czy na pewno jesteście spokrewnieni – po prostu to sprawdź. Dlaczego warto?

  • Raz na zawsze pozbędziesz się wątpliwości, co korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zapewni Ci spokój, którego tak bardzo potrzebujesz.
  • Jeśli okaże się, że Twoje wątpliwości były słuszne – będziesz mógł/mogła podjąć dalsze kroki prawne i rozwiązać swoją sytuację po Twojej myśli.
  • Jeśli okaże się, że jesteście rodziną – przepiszesz majątek z czystym sumieniem osobie, której rzeczywiście się należy.

Czy na pewno jesteśmy rodziną? Rodzinne dylematy

Czeka Cię przepisanie spadkuJeśli męczą Cię wątpliwości, czy Twoja decyzja na pewno jest słuszna – być może myślisz, że takie dylematy to rzadkość… Ale nic bardziej mylnego. Do naszej redakcji często zgłaszają się osoby, które szukają pomocy w podobnych sytuacjach.

Często są to dziadkowie, którzy podejrzewają synową o romans i zanim sporządzą testament, chcą mieć całkowitą pewność, że to rzeczywiście ich wnuk. Innym razem okazuje się, że po śmierci syna do rodziców zgłasza się kobieta z dzieckiem – twierdząca, że to jego potomek…

Zdarzają się też mężczyźni, którzy zostali ojcami po bardzo krótkim związku w późniejszym wieku i chcę się upewnić, aby nie zostawiać z problemem swoich starszych dzieci.

Jak sprawdzić więzy krwi i zyskać pewność?

Na pytania „czy jesteśmy spokrewnieni?”, „czy to na pewno mój wnuk/moja wnuczka?”, „czy to faktycznie dziecko mojego syna?” odpowiedzą badania genetyczne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dzięki nim można sprawdzić nie tylko ojcostwo, ale też szereg innych relacji, np. dziadka i wnuka, babcię i wnuczkę czy wujka i bratanka.

Badania pokrewieństwa zdaniem eksperta, mgr Barbary Prokurat:

Czeka Cię przepisanie spadkuSprawdzenie pokrewieństwa w określonych sytuacjach pozwala uzyskać jednoznaczną informację, czy osoby badane są ze sobą spokrewnione. Badanie DNA wystarczy zrobić tylko raz w życiu, ze względu na to, że analizowane fragmenty DNA są niezmienne.

Metoda, którą wykorzystuje się do realizacji testu, dobiera laboratorium. Zależy ona od płci badanych osób oraz dostępnych członków rodziny.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o. (biegły sądowy)

Do takiego badania – podobnie jak do testu na ojcostwo – wystarczą dowolne dyskretne próbki, również takie jak smoczek, włosy z cebulkami, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, czapka czy inhalator.

Czy warto wykonać takie badanie? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – tak. Ich wynik pozwoli Ci nie tylko zyskać pewność, ale też unormować prawną sytuację całej rodziny i przekazać spadek osobom, którym rzeczywiście się należy.

To może Cię zainteresować: Pokrewieństwo z wnuczkiem ustalisz na podstawie szczoteczki do zębów


zdjęcie: Olesia Bilkei/pl.123rf.com

5/5 - (3 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/02/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Prawo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium