Kto płaci za testy na ojcostwo? Cena testów na ojcostwo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Uncategorized > Kto płaci za testy na ojcostwo?

Kto płaci za testy na ojcostwo?

Kto płaci za testy na ojcostwo

W przypadku prywatnego testu na ojcostwo (po narodzinach dziecka i w ciąży), zawsze płaci za niego zleceniodawca. Jeśli chodzi o test sądowy – zwykle powinna zrobić to strona przegrana, jednak sędzia może zdecydować o rozłożeniu płatności między strony lub, w niektórych przypadkach, całkowitym zwolnieniu z kosztów.

Kto płaci za testy na ojcostwo zlecone prywatnie

Za Testy na ojcostwo zlecone prywatnie płaci zleceniodawca, czyli osoba, która zleca w laboratorium wykonanie badania. Nie ma możliwości zwrotu poniesionych kosztów niezależnie od tego, czy mężczyzna okaże się ojcem dziecka czy nie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoby, których dotyczy badanie (mężczyzna, matka) dogadały się co do zapłaty, jednak muszą porozumieć się między sobą. Nie można zmusić innej osoby niż zleceniodawca, by zapłaciła za wykonanie badania.

Laboratoria najczęściej oferują dogodne systemy ratalne, które umożliwiają rozłożenie płatności. Dzięki temu nie trzeba dysponować od razu całą kwotą za test. Pozwala to na zlecenie testu w każdej sytuacji materialnej i umożliwia uzyskanie spokoju.

Kto płaci za testy na ojcostwo do celów sądowych

Jeśli badanie do celów sądowych zostanie zlecone prywatnie, płaci za nie zleceniodawca (chyba że mężczyzna i kobieta zadecydują między sobą o innym podziale kosztów). Jeśli natomiast wykonuje się je na zlecenie sądu, to sędzia decyduje o tym, kto płaci. Najczęściej koszty ponosi strona przegrana – matka lub mężczyzna. Może się jednak zdarzyć, że sąd zaleci inny podział – np. po połowie, jeśli strona przegrana nie ma wystarczających środków, by zapłacić całość.

W niektórych przypadkach może nastąpić całkowite zwolnienie z opłaty za badanie DNA i przeniesienie jej na Skarb Państwa. Ma to miejsce wtedy, gdy dziecko znajduje się w ośrodku opiekuńczym i jego sytuacja musi zostać wyjaśniona szybko albo w momencie, jeśli żadna ze stron nie ma wystarczającej ilości środków, by opłacić test DNA. Musi to zostać odpowiednio udokumentowane i udowodnione. Całkowite zwolnienie z opłat obu stron nie zdarza się jednak często.


Zobacz też:

zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie ojcostwa, sądowe ustalenie ojcostwa, ile kosztuje test na ojcostwo do sądu, jakie są koszty ustalenia ojcostwa, domniemanie ojcostwa, jaka jest cena ustalenia ojcostwa, badania na ojcostwo, jak uznać dziecko, jak ustalić ojcostwo, jak zaprzeczyć ojcostwo, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi, domniemanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa prawo, ustalenie ojcostwa metody

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/08/2016, Data aktualizacji: 14/11/2018

Wpisany w:: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *