Domniemanie ojcostwa po rozwodzie. Prawo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: domniemanie ojcostwa > Domniemanie ojcostwa po rozwodzie

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie

Do domniemania ojcostwa po rozwodzie dochodzi, kiedy dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od uprawomocnienia wyroku w sprawie rozwodowej matki dziecka oraz jej męża. Domniemanie ojcostwa polega na prawnym uznaniu, że dziecko pochodzi od danego mężczyzny. Można je obalić, składając pozew o zaprzeczenie ojcostwa.

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie – kiedy do niego dochodzi?

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie ma miejsce wtedy, kiedy dziecko zostało urodzone, zanim minęło 300 dni od rozwodu danej pary. Należy pamiętać, że 300 dni jest liczone od uprawomocnienia się wyroku sądu, nie od daty wniesienia pozwu czy ogłoszenia wyroku. Domniemywa się, że były mąż matki jest ojcem dziecka także wtedy, kiedy przed rozwodem nie utrzymywali oni relacji, nie mieszkali razem czy nie spotykali się. Istotny jest tutaj związek małżeński z punktu widzenia prawnego.

Domniemanie ojcostwa można obalić – należy złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Może zrobić to matka w terminie do 6 miesięcy po narodzinach dziecka, ojciec w terminie do 6 miesięcy po tym, jak dowie się o narodzinach dziecka, dziecko w ciągu trzech lat od uzyskania pełnoletności oraz prokurator w dowolnym terminie.

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie a nowy mąż matki

Jeśli przed narodzinami dziecka kobieta wejdzie w nowy związek małżeński, domniemywa się wtedy, że to nowy mąż jest ojcem dziecka. Nie ma więc znaczenia, czy od rozwodu minęło 300 dni czy też nie. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której dziecko zostało poczęte przy pomocy procedur sztucznego czy medycznie wspomaganego zapłodnienia (np. in vitro), na które zgodził się były mąż kobiety jeszcze podczas trwania ich związku małżeńskiego.


Zobacz też:

zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie ojcostwa, sądowe ustalenie ojcostwa, ile kosztuje test na ojcostwo do sądu, jakie są koszty ustalenia ojcostwa, domniemanie ojcostwa, jaka jest cena ustalenia ojcostwa, badania na ojcostwo, jak uznać dziecko, jak ustalić ojcostwo, jak zaprzeczyć ojcostwo, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi, domniemanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa prawo, ustalenie ojcostwa metody

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2016, Data aktualizacji: 05/09/2016

Wpisany w:: domniemanie ojcostwa, Prawo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium