Ustalenie ojcostwa - poznaj wszystkie sposoby i możliwości Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – sposoby

Ustalenie ojcostwa – sposoby

Do jakiego wieku można ustalić ojcostwo, Czy można ustalić ojcostwo i alimenty w jednym postępowaniu, Czy ojcostwo można ustalić zaocznie, Czy można podważyć ustalenie ojcostwa po latach

Ustalenie ojcostwa od jakiegoś czasu jest badaniem komercyjnym – każdy może je wykonać na własną rękę. Pozwala na ustalenie lub wykluczenie ojcostwa i mogą wykonywać je zarówno rodzice dziecka, jak i inni krewni. Cena badania DNA nie jest wygórowana, dlatego też coraz więcej osób chce mieć pewność, iż wychowuje własnego potomka.

Do jakiego wieku można ustalić ojcostwo?
Czy można ustalić ojcostwo i alimenty w jednym postępowaniu?
Czy ojcostwo można ustalić zaocznie?
Czy można podważyć ustalenie ojcostwa po latach?

Do jakiego wieku można ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa jest możliwe w każdym wieku. Badania genetyczne opierają się na analizie DNA, czyli materiału, który nie zmienia się przez całe życie człowieka. Ważnym jest jednak, by mieć z czym porównać genom dziecka – musi żyć jego rodzic lub inny krewny.

Czy można ustalić ojcostwo i alimenty w jednym postępowaniu?

Możliwym jest sądowe ustalenie ojcostwa oraz wyznaczenie alimentów podczas jednego postępowania sądowego. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych cech postępowania oraz tego, czy strony doją do porozumienia oraz jakie dowody przedstawi każda z nich. Podczas sądowych batalii pełnych niezgody między stronami rzadko dochodzi do porozumienia podczas jednego postępowania. Chyba że dowody jednoznacznie obciążają jedną ze stron.

Czy ojcostwo można ustalić zaocznie?

Ojcostwo można ustalić zaocznie, kiedy domniemany ojciec nie stawia się na rozprawach sądowych, ignoruje wezwania i jednocześnie nie odpowiada na żadne z sądowych pism. Czasem niemożliwe jest też ustalenie jego miejsca pobytu. Wówczas sąd wydaje wyrok zaocznie, bez jego obecności, opierając się na zeznaniach powoda i ewentualnie innych dowodach, np. zeznaniach świadków czy wydruki korespondencji.

Czy można podważyć ustalenie ojcostwa po latach?

Oczywiście, że można podważyć ojcostwo po latach. Dawniej nie było ogólnodostępnych badań DNA dających jednoznaczny wynik. Wiele słyszy się o sprawach wychowywania nie swoich dzieci, a nawet podmienienia noworodków w szpitalach. Kod genetyczny człowieka nie zmienia się, dlatego też nawet po 20 lub 30 latach ustalenie ojcostwa jest nadal możliwe – trudność może rodzić jedynie znalezienie potencjalnego ojca dziecka.

Data publikacji: 27/10/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium