W jaki sposób można ustalić ojcostwo?
Wielu ojców zastanawia się, czy dziecko które będą wychowywać jest ich biologicznym potomkiem. Na szczęście istnieją metody na ustalenie ojcostwa i wykonanie badania DNA, która daje rodzicowi pewność. Warto pamiętać o tym, że mężczyzna będący w nieformalnym związku, musi dokonać uznania ojcostwa.
Jak można pewnie ustalić ojcostwo?
Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są jakieś dokumenty?
Czego potrzebuje do ustalenia ojcostwa?
Czy na ustalenie ojcostwa długo się oczekuje?
Spis treści
Jak można pewnie ustalić ojcostwo?
Wielu mężczyzn zastanawia się, jak ustalić ojcostwo w sposób wiarygodny. W tym celu należy wykonać badanie genetyczne, które daje 99,9% pewności. Powinno opierać się na analizie 24 markerów genetycznych, dzięki czemu uzyskuje się jednoznaczny wynik. Badanie na ojcostwo można wykonać w dowolnej chwili po urodzeniu się dziecka, a nawet podczas trwania ciąży. Pobranie próbek jest możliwe już od 8 tygodnia.
Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są jakieś dokumenty?
Laboratoria genetyczne wykonujące testy na ojcostwo, nie wymagają od swoich klientów żadnych specjalnych dokumentów. Badania ojcostwa są zlecane na drodze prywatnej, dlatego też procedury są dla każdego klienta standardowe. Laboratoria nie wymagają na ogół żadnego dokumentu z pisemną zgodą na wykonanie badania DNA na ojcostwo wydaną przez drugiego rodzica dziecka.
Czego potrzebuje do ustalenia ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa wymaga pobrania od domniemanego ojca i od dziecka próbek – wymazu z wewnętrznej strony policzka. Próbki można pobrać przy pomocy specjalnego zestawu, który otrzymuje się w laboratorium lub może zostać dostarczony przez kuriera. Następnie próbki odsyła się do laboratorium – po wykonaniu analizy klient otrzymuje wyniki testu na ojcostwo drogą online.
Czy na ustalenie ojcostwa długo się oczekuje?
Standardowo na badanie próbek czeka się około 5-10 dni roboczych. Czas ten liczony jest nie od daty pobrania próbek, a od momentu w którym trafią one do laboratorium. Wiele zależy jednak od laboratorium, typu próbek oraz metod analizy. Czas oczekiwania dotyczy standardowych próbek, czyli wymazu pobieranego z wewnętrznej strony policzka. W przypadku analizy mikrośladów czy testu na ojcostwo wykonywanego w czasie ciąży, czas oczekiwania na wyniki może się wydłużyć.
pewnytato.pl Data publikacji: 28/04/2020, Data aktualizacji: 18/05/2020