Test na ojcostwo bez matki - czy do testu ojcostwa potrzebna jest matka? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Test na ojcostwo bez matki. Czy do testu na ojcostwo potrzebna jest matka?

Test na ojcostwo bez matki. Czy do testu na ojcostwo potrzebna jest matka?

test na ojcostwo bez matki

Do wydania pewnego i wiarygodnego wyniku testu na ojcostwo wystarczy udział ojca i dziecka ✅ Próbki od tych dwóch osób (dowolne – od wymazów, przez sztućce, szczoteczkę do zębów, szklanki, chusteczki, aż po patyczki z loda czy gumę do żucia) pozwalają potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Do badania bez udziału matki najlepiej wybrać badanie ojcostwa minimum na 24 markerach DNA.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo bez matki?

⏩ Jak najbardziej – pewny test na ojcostwo można zrobić bez matki. Wykorzystanie jej materiału DNA nie jest konieczne, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Wszystko dzięki temu, że obecnie złotym standardem jest analiza 24 markerów DNA. Dzięki niej możliwe jest wydanie wyniku zgodnego z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii nawet wtedy, gdy w teście uczestniczą tylko ojciec i dziecko.

Jeśli test na ojcostwo odbywa się bez udziału matki, wówczas bada się jedynie cechy przekazane od ojca. Istnieją fragmenty DNA, które są charakterystyczne dla każdego z nas. Analiza statystyczna kilkunastu takich miejsc (zwanych układami niekodującymi, czyli markerami), polegająca na sprawdzeniu, czy cechy tych unikalnych miejsc u dziecka współgrają z ich odpowiednikami u domniemanego ojca pozwala na ustalenie pokrewieństwa osób przystępujących do testu.

Każdy marker opisywany jest dwoma liczbami. Wynika to z faktu, że człowiek otrzymuje zawsze dwie kopie materiału genetycznego – jedną od matki, a drugą od ojca. Biologiczny ojciec zawsze przekazuje swojemu dziecku jedną z pary liczb każdego markera.

Po sprawdzeniu zgodności liczb charakteryzujących dany marker u dziecka i domniemanego ojca można jednoznacznie określić, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.


REKLAMA


Kiedy udział matki w badaniu ojcostwa jest konieczny?

W ogromnej większości przypadków analiza materiału genetycznego pobranego od dziecka oraz domniemanego ojca wystarczy do tego, aby jednoznacznie określić pokrewieństwo. Kiedy udział matki w badaniu ojcostwa może być potrzebny?

Najczęściej w sytuacji, gdy mimo udziału ojca i dziecka uzyskany wynik nie będzie zgodny z rekomendacjami (czyli będzie miał niższe prawdopodobieństwo niż powinien). Kiedy może tak się zdarzyć?

  • Gdy u dziecka bądź u domniemanego ojca występuje mutacja w genie (bardzo rzadka i pojawia się losowo).
  • Kiedy rozpatruje się ojcostwo dwóch blisko spokrewnionych mężczyzn (np. bracia).

⏩ I na to jest jednak sposób. Obecnie na rynku istnieją takie oferty, które pozwalają bezpłatnie rozszerzyć w tej typu przypadkach analizę aż do 34 markerów DNA. 10 dodatkowych markerów pozwala wydać jednoznaczny wynik nawet w nietypowych sytuacjach bez udziału matki. Poczytaj więcej: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ

  • Udział matki jest konieczny również w teście na ojcostwo z pełną procedurą sądową. Wynika to jednak z formalności narzuconych przez ten typ badania. Ustalane jest w nim również macierzyństwo.

Czy matka może nie zgodzić się na testy DNA?

Tak naprawdę zlecenie prywatnego testu na ojcostwo jest możliwe przez dowolną osobę, a do badania można przekazać dowolne próbki. Zależnie od tego, z jaką sytuacją laboratorium ma do czynienia, badanie będzie anonimowe lub z danymi osobowymi. Pisemna zgoda obojga prawnych opiekunów jest niezbędna tylko przy badaniu z pełną procedurą sądową.

To może Cię zainteresować: Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?


Jeśli masz jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/10/2015, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Udział matki w badaniu ojcostwa