Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ

Teraz test na ojcostwo wykonasz nawet na 34 markerach DNA! Takie badanie da Ci pewność nawet w nietypowych i szczególnych sytuacjach – np. gdy u dziecka wystąpiła mutacja (a takiej mutacji nie da się przewidzieć). To największa pula dostępna na rynku, która ma też bardzo silną wartość dowodową. Co jeszcze warto wiedzieć o teście na ojcostwo na 34 markerach DNA?

test na ojcostwo na 34 markerach DNA, 34 markery DNA

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega test na ojcostwo na 34 markerach DNA?

Badania ojcostwa polegają na analizie markerów DNA. Są to charakterystyczne dla każdej osoby miejsca na DNA. Z tych markerów ustalany jest profil genetyczny, nazywany potocznie „genetycznym odciskiem palca”.

Im większą liczbę markerów się przebada, tym wynik testu na ojcostwo będzie pewniejszy. Jest to istotne przede wszystkim w sytuacji, gdy bada się wyłącznie dziecko i ojca. Przy badaniu dwóch osób analiza np. 16 markerów może nie pozwolić na wydanie wyniku z odpowiednio wysokim prawdopodobieństwem. Tym samym wartość dowodowa może być niska.

Posłużmy się przykładem: sprawdzając samochód w 34 miejscach kierowca będzie spokojniejszy niż w sytuacji sprawdzenia tylko 16, prawda?

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA jest niezwykle dokładny też z innego powodu. Markery genetyczne charakteryzują się różnorodną „siłą wykluczenia” – a dostępne badanie na 34 markerach analizuje m.in. marker SE33. Odznacza się on bardzo wysoką siłą dowodową (na grafice oznaczony kolorem niebieskim).

Markery, które oznaczone są kolorem czerwonym, mają niższą siłę wykluczenia. To ważne, ponieważ właśnie one są w składnie standardowego testu na 16 markerach DNA.

test na ojcostwo na 34 markerach DNA, 34 markery DNA

Kiedy warto zrobić test na ojcostwo na 34 markerach DNA? 3 główne sytuacje

Test na ojcostwo warto rozszerzyć do 34 markerów, kiedy:

  • dziecko ma niezgodność (mutację) w jednym markerze;
  • badane osoby mają taki układ alleli, który wiąże się z uzyskaniem niskiego prawdopodobieństwa nawet przy analizie 24 markerów DNA;
  • istnieje możliwość, że ojcem dziecka może być osoba blisko spokrewniona z badanymi osobami.test na ojcostwo na 34 markerach DNA, 34 markery DNA

Czy badanie 24 markerów DNA jest mniej pewne?

Badanie na 24 markerach genetycznych jest obecnie „złotym standardem”. Dzięki niemu możliwe jest jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Tym bardziej, jeśli test jest realizowany w laboratorium z akredytacją PCA.

Może mieć jednak miejsce sytuacja przy badaniu ojca i dziecka, kiedy wynik będzie miał niższe prawdopodobieństwo niż to rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii – czyli niższe niż 99,9999%. Wtedy akredytowane laboratorium NIE MOŻE WYDAĆ WYNIKU. Wówczas niezbędne jest włączenie materiału od matki lub rozszerzenie badania o kolejne markery.


grafiki: https://www.testdna.pl/poradnik/test-na-ojcostwo-na-34-markerach-dna/

5/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/07/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium