Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Wynik testu na ojcostwo daje jednoznaczną odpowiedź, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Jest to więc niezbity dowód, który pozwala rozstrzygnąć wiele spraw przed sądem i unormować prawną sytuację wielu rodzin. Dlaczego warto zrobić test DNA przez rozprawą?

Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Każda sprawa w sądzie rozpatrywana jest indywidualnie. Jednak wynik testu na ojcostwo jest dla sądu najczęściej dowodem najpewniejszym, a więc i najlepszym. A to dlatego, że badania genetyczne pozwalają uzyskać jednoznaczny rezultat – potwierdzający lub wykluczający ojcostwo.

Przed zleceniem badania najlepiej sprawdzić laboratorium. Ważne czynniki to: certyfikaty i praca zgodnie z normą ISO, doświadczenie w badaniach DNA (coraz więcej badań wykonywanych jest w zwykłych laboratoriach analitycznych i przez pośredników), współpraca z sądami i prokuraturą.

Aby zwiększyć wiarygodność wyniku przed sądem, można zdecydować się na badanie z pełną procedurą sądową (pobranie próbek w placówce w obecności świadków, sprawdzenie tożsamości, wydanie ekspertyzy przez biegłego sądowego).

Warto jednak pamiętać, że nawet badanie tylko ojca i dziecka bywa często dowodem wystarczającym. W niektórych laboratoriach istnieje ponadto możliwość wydania zaświadczenia o stawiennictwie na badaniu (co przydaje się przede wszystkim w sytuacji, gdy w badaniu nie może wziąć udziału matka dziecka).

Poczytaj też: Ekspert wyjaśnia: kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO]

Dlaczego warto zrobić test DNA przed rozprawą?

Często otrzymujemy pytania, czy lepiej zrobić test na ojcostwo przed rozprawą czy czekać, aż to sąd skieruje na takie badanie. Tak naprawdę sądy bardzo rzadko kierują na takie badania (przede wszystkim w sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka). Wykonanie badania przed rozprawą pozwala:

  • oszczędzić czas i nerwy – bez wyniku badania DNA sądy często korzystają z takich dowodów jak zeznania świadków, smsy czy zdjęcia, co przedłuża czas do wydania wyroku;
  • oszczędzić pieniądze – jeśli sąd skieruje na badanie, w wielu przypadkach będzie to badanie droższe;
  • wybrać wygodny termin i miejsce – przy skierowaniu z sądu zostaną one narzucone z góry.

To może Cię zainteresować: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 02/01/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium