Kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO] Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Ekspert wyjaśnia: kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO]

Ekspert wyjaśnia: kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO]

Zastanawiasz się, czy wynik potwierdzający ojcostwo zawsze będzie pewny? Tak, pod warunkiem, że będzie zgodny z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Obejrzyj poniższe wideo i posłuchaj wypowiedzi specjalisty – dr Pauliny Wolańskiej-Nowak, eksperta ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki testDNA Laboratorium Sp. z o.o.wynik potwierdzający ojcostwo

Spis treści:

W jakiej sytuacji wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO EKSPERTA]

Co ma wpływ na pewność wyniku badania na ojcostwo?

  • Akredytacja PCA i posiadane certyfikaty – uczestnictwo w kontrolach zewnętrznych gwarantuje bezstronność pracy i wysoką jakość realizowanych testów. Warto ponadto wiedzieć, że tylko rezultaty badań wykonywanych w laboratorium akredytowanym można wykorzystać w sądzie.
  • Badanie 34 markerów genetycznych – to aż 34 charakterystyczne miejsca na DNA (największa pula na rynku). Dlaczego to ważne? Dzięki analizie takiej liczby markerów wynik badania będzie pewny nawet w przypadku udziału tylko dziecka i ojca.
  • Odczynniki wysokiej jakości – niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale jakość odczynników może mieć wpływ na pewność rezultatu. W przypadku odczynników „domowej roboty” mogą wystąpić błędy w analizie – ze względu na brak walidacji i kontroli.
  • Doświadczenie laboratorium w wykonywaniu badań DNA – aktualnie coraz więcej zwykłych laboratoriów analitycznych decyduje się na wykonywanie badań DNA (często bez doświadczenia, szkoleń czy certyfikatów). Warto sprawdzić, czy laboratorium ma doświadczenie rzeczywiście w badaniach genetycznych.
  • Obecność profili DNA na wynikuprofile genetyczne można nazwać dowodem z wykonanego testu, dlatego powinny znajdować się na wyniku.
  • Stacjonarne placówki pobraniowe – bez względu na to, czy wykonujesz badanie w placówce czy np. w domu, warto mieć pewność, że istnieje sieć punktów do pobrania próbek. To dowodzi faktycznego istnienia laboratorium.

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii – czym jest?

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii zostało wpisane do KRS w 1996 roku. Nawiązuje do Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii powstałego w 1938 roku.

Jest organizacją mającą na celu głównie rozpowszechnianie i przygotowywanie pracy praktycznej i naukowej m.in. z zakresu genetyki sądowej. Działanie PTMSiK obejmuje np. organizację wykładów, zjazdów czy konferencji, wydawanie czasopisma, a także – opracowywanie wytycznych do realizacji badań m.in. DNA.

To może Cię zainteresować: Jak zrobić test na ojcostwo szybko i dyskretnie?


zdjęcie: pexels/pixabay.com

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/03/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *