Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Uncategorized > Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać!

Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać!

Decydując się na badanie DNA na ojcostwo, zazwyczaj nie zastanawiamy się, gdzie wykorzystamy wynik – chcemy szybko i tanio zrobić test. Dla wielu osób bardzo tanie badanie, które jest jednocześnie anonimowe, wydaje się korzystną opcją. Na wyniku badania na ojcostwo za 500 zł najczęściej nie widnieją dane osobowe, a jedyne opisy, to: „dziecko”, „ojciec”, „osoba A”, „osoba B”. W wielu sytuacjach jednak może się przydać test na ojcostwo z danymi osobowymi. Kiedy warto go zrobić? Dlaczego takie dane mogą być ważne?

test na ojcostwo z danymi osobowymi

Test na ojcostwo z danymi osobowymi – tego dowiesz się z artykułu:

Czy warto robić anonimowy test na ojcostwo?

Jeśli powodem takiej decyzji jest brak możliwości podania danych lub wynik jest potrzebny tylko i wyłącznie dla wiedzy badanego – jak najbardziej warto wykonać taki test. W innych sytuacjach lepiej jednak co nieco dopłacić i wykonać test na ojcostwo z danymi osobowymi. Takie badanie może oszczędzić konieczności wykonania testu ponownie.

W jakich sytuacjach przydaje się test na ojcostwo z danymi osobowymi?

Test na ojcostwo z danymi osobowymi daje o wiele więcej możliwości niż anonimowy test na ojcostwo.

Przydaje się przede wszystkim w sytuacji, gdy mężczyzna chce złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa lub inną sprawę w sądzie – np. o niesłusznie płacone alimenty.

Wynik testu DNA bez danych osobowych może nie zostać uznany przez matkę dziecka ani tym bardziej sąd czy prokuraturę. Natomiast wynik testu na ojcostwo z danymi osobowymi uzasadnia wniosek. Nie warto więc rezygnować z niego w imię niższej ceny. 

Jak wykonać test na ojcostwo z danymi osobowymi?

Aby wykonać badanie, wystarczy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym laboratorium DNA, a następnie umówić wizytę w placówce. Możliwe jest także samodzielne pobranie próbek, bez konieczności wizyty w punkcie pobrań.

Aby wynik testu zawierał dane osobowe, konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  • do wykonania testu jest konieczna odpowiednia próbka – wymaz z policzka obu badanych osób (a jeśli dziecko ma poniżej 16 lat i badany mężczyzna jest jego ojcem prawnym – w niektórych laboratoriach można wykorzystać też próbki dyskretne, np. włosy czy smoczek);
  • badanie należy wykonać w sprawdzonym laboratorium – certyfikowane laboratoria przykładają dużą wagę do polityki bezpieczeństwa danych i dyskrecji pacjentów. Dane osobowe mogą zostać umieszczone na wyniku testu za prośbą pacjenta, bez dodatkowych opłat.
Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 20/09/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *