Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Cena testu na ojcostwo > Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w czasie ciąży?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w czasie ciąży?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w czasie ciążyUstalenie ojcostwa w czasie ciąży to koszt wahający się między ok. 2000 złotych a ok. 7000 złotych. Różnice wynikają z tego, w jaki sposób pobierane są próbki DNA dziecka. Można wyizolować je z krwi matki lub pobrać w czasie badań prenatalnych – z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Test na ojcostwo w ciąży daje tak samo pewny wynik, jak wykonany po urodzeniu dziecka. Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w czasie ciąży – próbki z krwi

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży na podstawie próbek z krwi kosztuje ok. 7000 złotych. Próbkę DNA dziecka do takiego testu wyizolować z krwi matki można już po 8. tygodniu ciąży. Wtedy w jej krwiobiegu znajduje się już bowiem odpowiednia ilość materiału genetycznego dziecka, by badanie było całkowicie pewne.

Pobranie próbki przypomina zwykłe badanie morfologiczne krwi, jest więc szybkie i komfortowe. Kobieta nie musi przygotowywać się w żaden specjalny sposób. DNA dziecka zostaje wyizolowane w laboratorium, a następnie porównane z materiałem genetycznym ojca – wymazem z policzka. Specjalista ustala profile genetyczne osób badanych, które zostają ze sobą porównane. Umożliwia to pewne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w czasie ciąży – inne próbki

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży może nastąpić również na podstawie próbek pobranych bezpośrednio od dziecka, co kosztuje ok. 2000-2500 złotych. Próbka DNA pobierana jest z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego podczas badań prenatalnych: amniopunkcji od 15. tygodnia ciąży. Decydując się na pobranie próbki DNA dziecka w ten sposób, można jednocześnie wykonać test na obecność wad genetycznych płodu, np. zespołu Downa czy zaniku mięśni. Jest to więc metoda, która pozwala uzyskać pewność zarówno co do ojcostwa, jak i zdrowia dziecka.

DNA dziecka można w tym przypadku porównać z próbkami od matki i mężczyzny – pod postacią tzw. mikrośladów, czyli np. niedopałka papierosa, zużytej gumy do żucia, włosów z cebulkami lub innych elementów, na których znajduje się ich materiał genetyczny albo wymazów z policzka.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/08/2016, Data aktualizacji: 03/11/2020

Wpisany w:: Cena testu na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *