Uznanie ojcostwa przed porodem – jak go dokonać i jakie korzyści ze sobą niesie?
Uznanie ojcostwa jest możliwe wtedy, gdy dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego albo zostało wobec niego zaprzeczone ojcostwo. Do zgłoszenia tego, że ojcem dziecka jest określony mężczyzna, wystarczy deklaracja matki. Jak wygląda uznanie ojcostwa w 2021 roku? Jakie dokumenty są potrzebne i w jaki sposób dopełnić formalności?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie zasady obowiązują w 2021 r.?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy to możliwe bez ślubu?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy zawsze jest konieczne?
Uznanie ojcostwa przed porodem – co daje rodzicom dziecka?
Spis treści
Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie zasady obowiązują w 2021 r.?
Rodzice jeszcze nienarodzonego dziecka mogą już udać się do urzędu stanu cywilnego w celu uznania ojcostwa. Jedynym dodatkowym dokumentem, jakiego będą potrzebowali, jest karta ciąży lub zaświadczenie o ciąży, które może otrzymać od lekarza ciężarna. W urzędzie będą musieli oczywiście przedstawić też swoje dokumenty tożsamości. Jeżeli oboje nie mogą udać się do urzędu wystarczy, że matka dziecka w ciągu trzech miesięcy potwierdzi oświadczenie swojego partnera.
Przyjęcie oświadczenia o uznaniu ojcostwa odbywa się bezpłatnie i niezwłocznie.
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy to możliwe bez ślubu?
Uznanie ojcostwa jest możliwe właśnie wtedy, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa. Można go dokonać nie tylko w związku partnerskim, ale też w wypadku, gdy ojcem dziecka jest inny mężczyzna niż mąż danej kobiety. Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego unieważnienia albo rozwodu, domniemanym rodzicem jest mąż matki. Jeśli nie chce on być formalnie uznawany za rodzica dziecka, musi zrzec się ojcostwa, a wtedy inny mężczyzna może starać się o jego uznanie.
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy zawsze jest konieczne?
Nie trzeba koniecznie dopełniać formalności związanych z uznaniem ojcostwa jeszcze przed porodem, chociaż niesie to ze sobą liczne korzyści. Dzięki temu dziecko staje się warunkowym spadkobiercą, czyli odziedziczy majątek ojca, jeśli ten umrze jeszcze przed narodzeniem potomka. Uznanie ojcostwa przed porodem daje też dodatkowe prawa matce. Może ona domagać się pomocy finansowej od ojca dziecka w ciągu pierwszych trzech miesięcy po porodzie i ma prawo otrzymać te środki pieniężne jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Uznanie ojcostwa przed porodem – co daje rodzicom dziecka?
Poza wcześniej wymienionymi korzyściami, potwierdzenie ojcostwa dziecka umożliwia ojcu zdobycie pełnej władzy rodzicielskiej, a także wzajemne dziedziczenie z dzieckiem. Dzięki uznaniu ojcostwa rodzice mogą zadecydować, że dziecko będzie nosiło nazwisko partnera matki.
Jak widać, uznanie ojcostwa przed porodem nie wymaga wielu skomplikowanych formalności, a zapewnia różne korzyści rodzicom i ich potomstwu. Ponadto pozwala na spokojne cieszenie się pierwszymi dniami spędzonymi z nowym członkiem rodziny bez konieczności wizyty w urzędzie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka.
pewnytato.pl Data publikacji: 23/08/2021