Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Kiedy jest konieczne uznanie ojcostwa przed porodem?

Kiedy jest konieczne uznanie ojcostwa przed porodem?

Czy zawsze istnieje konieczność uznania ojcostwa przed porodem, Co się stanie, gdy nie uznamy ojcostwa przed porodem, Czy przy uznaniu ojcostwa przed porodem ponosimy jakieś koszty, Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest obowiązkowe

Uznanie dziecka przed porodem może skrócić uciążliwe formalności, które po narodzinach dziecka musi dopełnić para będąca w nieformalnym związku. Małżeństwa mają łatwiej, ponieważ uznanie ojcostwa jest automatyczne i nie trzeba tej sytuacji nigdzie zgłaszać. Nie zawsze jednak ojcem dziecka jest małżonek, chociaż obowiązuje zasada domniemania ojcostwa w związku formalnym – jak wówczas postępować?

Co się stanie, gdy nie uznamy ojcostwa przed porodem?
Czy przy uznaniu ojcostwa przed porodem ponosimy jakieś koszty?
Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest obowiązkowe?

Co się stanie, gdy nie uznamy ojcostwa przed porodem?

W małżeństwie nie ma konieczności, by uznawać dziecko przed porodem – po narodzinach dziecka jest ono „automatycznie” uznawane za potomka obojga małżonków, nawet jeśli ojcem będzie inny mężczyzna. Jeśli rodzice żyją w związku nieformalnym, będą musieli wystąpić o uznanie ojcostwa już po narodzinach dziecka. Rodzi to dodatkowe formalności, na które nie zawsze jest czas przy małym dziecku. Uznanie ojcostwa już od pierwszych dni ciąży jest możliwe i z pewnością zredukuje liczbę spraw, o których będzie trzeba pamiętać po porodzie.

Czy przy uznaniu ojcostwa przed porodem ponosimy jakieś koszty?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, uznanie ojcostwa przed porodem jest zwolnione z opłat urzędowych i z tego tytułu nie ponosi się żadnych kosztów. Do uznania ojcostwa nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty, za które należy zapłacić. Kobieta musi pamiętać o tym, by od lekarza ginekologa pozyskać zaświadczenie o ciąży.

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku uznawania dziecka przed porodem – jest to dobrowolne oświadczenie ojca dziecka. Ta czynność może być jednak korzystna dla rodziców żyjących w nieformalnym związku. Dziecko na wypadek śmierci ojca może po nim dziedziczyć, a także ojciec zyskuje prawa rodzicielskie już od chwili narodzin. Może wówczas na równi z matką dziecka podejmować decyzje dotyczące zdrowia dziecka. Problemem może się bowiem okazać nawet wyjście dziecka ze szpitala, jeśli matka będzie musiała w nim zostać, a ojcostwo nie będzie oficjalnie potwierdzone – ojciec może nie otrzymać zgody na wzięcie maluszka do domu.

Data publikacji: 30/09/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium