Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Uznałem dziecko a nie jest moje – co robić?

Uznałem dziecko a nie jest moje – co robić?

„Uznałem dziecko a nie jest moje – co robić?” – to sytuacja, która wbrew pozorom ma coraz to częstsze miejsce w życiu wielu mężczyzn. Zdarza się bowiem tak, że do potwierdzenia ojcostwa dochodzi podczas odczuwania ogromnych emocji, a czasem nawet starania się o utrzymanie jak najlepszych relacji z partnerką czy obawach dotyczących rozpadu związku. Dopiero w późniejszym czasie duża liczba mężczyzn napotyka na swojej drodze wątpliwości, a w głowie zaczyna pojawiać się milion myśli kwestionujących podjęcie takiej a nie innej decyzji. Możliwość złożenia pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa istnieje do roku od momentu dowiedzenia się, że dziecko tak naprawdę ma innego biologicznego ojca. Warto pamiętać jednak, że prokurator może podjąć taki krok bezterminowo.

uznalem dziecko a nie jest moje

Tego dowiesz się z artykułu:

Uznałem dziecko a nie jest moje – jak działa prawo?

Uznanie ojcostwa polega na złożeniu przez mężczyznę specjalnego oświadczenia, które musi również zostać potwierdzone przez matkę dziecka. Podkreślić jednak należy, że aby uznanie okazało się skuteczne, dziecko nie może posiadać innego ojca prawnego. Uznanie ojcostwa to proces, który możliwy jest do wykonania zarówno podczas przebiegu ciąży, jak I po narodzinach.

Niepewności związane z biologicznym ojcostwem mogą być skutkiem:

  • wątpliwości co do wierności partnerki
  • nieścisłości usłyszanych wśród członków rodziny
  • znaczącymi różnicami w wyglądzie potencjalnego ojca a dziecka
  • brakiem zgodności w zakresie grupy krwi

Dobrym sposobem na sprawdzenie pokrewieństwa będzie wykonanie badań genetycznych na ojcostwo.

Jak ustalić bezskuteczność uznania ojcostwa?

Niezbędne do tego jest złożenie pozwu przez mężczyznę, matkę, prokuratora lub pełnoletnie dziecko. Zależnie od decyzji sądu, pokrewieństwo między mężczyzną a dzieckiem może zostać przerwane.

⏩ W celu unieważnienia ojcostwa konieczne jest przedstawienie dobrych dowodów, wskazujących na brak spokrewnienia. Jednym z najlepszych potwierdzeń okazać się może wynik testu na ojcostwo, ponieważ daje on pewność co do autentyczności więzów rodzinnych.

Jakie skutki ma uznanie ojcostwa?

Uznanie ojcostwa to przede wszystkim przejęcie wszystkich praw oraz obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem dziecka.

Przy ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa mężczyzna nie jest już ojcem, co zwalnia go m.in z wpłat alimentacyjnych.

To może Cię zainteresować: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!

Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?

Bycie ojcem to jedna z najpoważniejszych ról, jakie mogą spotkać człowieka, dlatego warto być pewnym co do wszystkich decyzji z tym związanych.

Test DNA to niepodważalny dowód świadczący o biologicznym pokrewieństwu lub jego braku. Ponadto cała procedura jest bardzo prosta, a wynik badania można uzyskać w zaledwie kilka dni. Rezultat badania da jasną informację i pozwoli zapobiec wielu nieścisłościom w przyszłości. Skorzystanie z testu na ojcostwo w takiej sytuacji pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnego stresu i nerwów.

Poczytaj więcej: Uznanie ojcostwa przed porodem? To możliwe, ale…

Rate this post
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 07/10/2020, Data aktualizacji: 02/12/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium