Koszt testów na ojcostwo w ciąży - ile kosztują testy DNA? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Koszt testów na ojcostwo w ciąży

Koszt testów na ojcostwo w ciąży

Koszt testów na ojcostwo w ciąży

Koszt testów na ojcostwo w ciąży

Koszt testu na ojcostwo w ciąży to ok. 2000-6000 złotych. Różnice w cenie zależą od tego, w jaki sposób laboratorium pobiera próbki DNA dziecka. Istnieją dwie metody: wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki lub pobranie próbek z fragmentów kosmówki albo płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych. Niezależnie od tego, czy Testy na ojcostwo wykonuje się w ciąży czy po narodzinach, jego wynik zawsze jest pewny.

Koszt testów na ojcostwo w ciąży – próbki z krwi

Koszt testów na ojcostwo w ciąży z krwi matki wynosi ok. 7000 złotych. Wyizolowanie DNA dziecka z krwi kobiety jest możliwe od 8. tygodnia ciąży – w tym czasie w jej krwiobiegu znajduje się już wystarczająco dużo materiału genetycznego dziecka. DNA się nie zmienia, dlatego jest ono identyczne zarówno przed narodzinami, jak i po.

Aby wyizolować DNA dziecka, specjalista pobiera od matki krew (przypomina to badanie morfologiczne), co jest komfortowe i trwa krótko. Od mężczyzny pobiera się natomiast próbkę z wymazu z policzka. Laboratorium ustala profile genetyczne badanych osób, a następnie porównuje je ze sobą. Umożliwia to pewne i jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa.

Koszt testów na ojcostwo w ciąży – inne próbki

Próbkę DNA dziecka można pobrać także bezpośrednio od płodu – koszt testów na ojcostwo w ciąży z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego waha się w okolicach 2000-2500 złotych. Próbkę pobiera się w czasie badań w ciąży – biopsji kosmówki od 11. tygodnia lub amniopunkcji od 15. tygodnia. Te badania ojcostwa pozwalają dodatkowo przeanalizować DNA dziecka pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych, czyli np. zespołu Downa czy zaniku mięśniowego. Tego typu test DNA daje więc aż dwie korzyści – wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa, a także pewność co do zdrowia dziecka przed narodzeniem.

Od matki oraz domniemanego ojca próbki pobrane mogą być z wymazu z policzka albo mikrośladu – czyli takiego elementu, na którym znajduje się ich materiał genetyczny. Do mikrośladów zalicza się np. zużytą szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami, paznokcie ze skórkami, niedopałek papierosa czy zużytą chusteczkę higieniczną. Profile genetyczne osób badanych są ustalane, a następnie porównane ze sobą – wynik takiego testu jest zawsze pewny.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/08/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *