Jak ustalić ojcostwo
Kiedy zamężna kobieta rodzi dziecko to z reguły pojawia się domniemanie, zgodnie z którym, wg przepisów prawa ojcem dziecka jest jej mąż. W tej sytuacji formalności związane z pojawieniem się dziecka są praktycznie zredukowane. Występują jednak różne sytuacje w życiu, kiedy ojcostwo nie jest pewne. Jak zatem można je ustalić? Czy jest to możliwe jeszcze przed narodzeniem się dziecka albo bez obecności ojca?
Jak ustalić ojcostwo w sądzie?
Jak ustalić ojcostwo po latach?
Jak ustalić ojcostwo nienarodzonego dziecka?
Jak ustalić ojcostwo bez ojca?
Spis treści
Jak ustalić ojcostwo w sądzie?
Sąd to jeden ze sposobów na ustalenie ojcostwa. Z tej opcji trzeba skorzystać, kiedy rodzice nie mogą się porozumieć i nie doszło nawet do uznania ojcostwa przed kierownikiem USC. Jak ustalić ojcostwo zatem przez sąd? Najpierw trzeba złożyć pozew o ustalenie ojcostwa i odpowiedź na pozew drugiej strony oraz czekać na wyznaczony termin rozprawy. Istotne jest to, ze sprawa może zakończyć się już na jednej rozprawie, ale wszystko zależy od żądań stron czy też ich porozumienia.
Jak ustalić ojcostwo po latach?
W obecnych czasach można ustalić ojcostwo po latach. Nie ma zatem znaczenia czy dziecko jest małoletnie czy już dorosłe.
Jak ustalić ojcostwo nienarodzonego dziecka?
Czy i jak ustalić ojcostwo dziecka, które jeszcze się nie urodziło – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Zgodnie z polskim prawem nie można sądownie ustalić ojcostwa podczas trwającej jeszcze ciąży, ale mężczyzna sam może je uznać wcześniej. Kiedy sytuacja nie jest jednak jasna, zaleca się, aby przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo. Dzięki niemu można uzyskać pewność. Wykonywany test na ojcostwo w ciąży stanowi test tylko prywatny.
Jak ustalić ojcostwo bez ojca?
Chcąc ustalić ojcostwo bez udziału ojca można wykorzystać do tego próbki dyskretne albo wykonać badanie krewnych. Próbki dyskretne muszą pochodzić od domniemanego ojca. Są nimi przykładowo: maszynka do golenia, włosy z cebulkami albo szczoteczka do zębów. Decydując się na drugie rozwiązanie, możliwości są następujące:
- badanie chromosomu Y – posiadają go tylko mężczyźni, zatem z tego rozwiązania można skorzystać, kiedy dzieckiem jest chłopiec. Do tego testu trzeba zaangażować męskich członków rodziny mężczyzny.
- badanie na podstawie próbek DNA od krewnych – kiedy dzieckiem jest dziewczynka. W laboratorium porównuje się profil genetyczny składający się ze zbioru charakterystycznych miejsca DNA spośród badanych osób. Specjalne oprogramowanie komputerowe oblicza prawdopodobne pokrewieństwo. W badaniu mogą brać udział dowolni krewni potencjalnego ojca niezależnie od ich płci.
pewnytato.pl Data publikacji: 22/07/2021, Data aktualizacji: 12/08/2021