Jak można ustalić ojcostwo - kilka informacji Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak można ustalić ojcostwo – kilka informacji

Jak można ustalić ojcostwo – kilka informacji

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak ustalić ojcostwo. Nie zawsze jest to pewnik – jeśli kwestia budzi wątpliwości, wystarczy przeprowadzić proste badanie genetyczne, by potwierdzić lub wykluczyć bliskie pokrewieństwo. Zdarza się, że mężczyźni dopiero po wielu latach przypadkiem dowiadują się, że wychowują cudze dziecko lub płacą na nie alimenty.

Jak ustalić ojcostwo – krok po kroku
Jak ustalić ojcostwo – czy są różne możliwości?
Jak ustalić ojcostwo – gdzie można to zrobić?
Jak ustalić ojcostwo – cena

Jak ustalić ojcostwo – krok po kroku

W celu ustalenia ojcostwa wystarczy zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego i zlecić wykonanie analizy. Najprostszą metodą jest wykonanie badania na podstawie wymazu z policzka – próbka musi pochodzić zarówno od ojca, jak i od dziecka. Następnie próbki są poddawane analizie, w czasie której porównywany jest materiał genetyczny.

Jak ustalić ojcostwo – czy są różne możliwości?

Badania genetyczne na ojcostwo to jedyna metoda na wiarygodne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Istnieją różne możliwości wykonania samego badania DNA – próbkami może być wymaz z policzka, ale również krew czy tzw. mikroślady. Dzięki temu analizę można przeprowadzić na kilka sposobów, co jest dużym ułatwieniem dla osoby zlecającej badanie.

Jak ustalić ojcostwo – gdzie można to zrobić?

Badania ojcostwa są wykonywane w laboratoriach genetycznych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Warto wybierać sprawdzoną placówkę, która jest położona blisko miejsca zamieszkania. Jeśli w okolicy nie ma laboratorium, wystarczy zamówić zestaw pobraniowy, samodzielnie pozyskać próbki i następnie odesłać je do laboratorium za pośrednictwem kuriera.

Jak ustalić ojcostwo – cena

Ceny badań na ojcostwo są zróżnicowane – zależą od sposobu pobrania materiału DNA, typu próbki czy kosztów opłacenia personelu. Najtańsze są badania na ojcostwo wykorzystujące wymaz z policzka pobrany samodzielnie przez domniemanego ojca – wówczas badanie można zamówić już za 400-700 złotych. Badanie mikrośladów kosztuje koło 700-1200 złotych, natomiast testy na ojcostwo wykorzystywane do celów sądowych to koszt około 1200-1700 złotych. Każde laboratorium genetyczne ma własny cennik.

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 07/03/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium