Badanie ojcostwa – o czym pamiętać przy pobieraniu próbek?
Badanie na ojcostwo to oferta laboratoriów genetycznych w całym kraju. Analizy DNA cieszą się niesłabnącą popularnością, a bezkontaktowa forma wykonania badania zapewnia bezpieczeństwo również w dobie pandemii koronawirusa. Warto przyjrzeć się procesowi pobierania próbek oraz tego, czy mają one wpływ na wynik badania.
Czy istnieje możliwość zamówienia badania ojcostwa na raty?
Czy próbki do badania ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do badania ojcostwa zostaną źle pobrane?
Spis treści
Czy istnieje możliwość zamówienia badania ojcostwa na raty?
Badanie potwierdzające lub wykluczające ojcostwo kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Nie jest to wiele jak na skomplikowaną analizę DNA, jednak nie każdy dysponuje taką gotówką „od ręki”. Z tego tez powodu wiele laboratoriów genetycznych zapewnia możliwość rozłożenia płatności na raty, dostosowane do możliwości osoby zlecającej badanie DNA.
Czy próbki do badania ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Samodzielne pobieranie próbek do badania ojcostwa jest obecnie standardem. Pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka jest bowiem związany z prostą procedurą i wystarczy stosować się do załączonej do zestawu pobraniowego instrukcji. Samodzielne pobieranie próbek jest bezpiecznym sposobem na wykonanie badania w dobie pandemii koronawirusa.
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania ojcostwa?
Teoretycznie przetaczanie krwi nie powinno mieć wpływu na wynik badania, zdarza się jednak, że w takim przypadku w wyniku ukazuje się „podwójne DNA” i badanie należy powtórzyć. Po transfuzji krwi zaleca się wykonać badania genetyczne na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka, ponieważ w tej próbce z całą pewnością nie znajdą się żadne anomalie.
Co się stanie, jeśli próbki do badania ojcostwa zostaną źle pobrane?
Nie ma 100% pewności, że próbki zawsze zostaną pobrane w odpowiedni sposób. Dotyczy to w szczególności próbek pobieranych w domu, przez osoby nieposiadające doświadczenia laboratoryjnego. Stosunkowo rzadko zdarza się, że próbka nie zawiera materiału wymaganej ilości genetycznego, została źle zabezpieczona czy zanieczyszczona. Wówczas wynik badania na ojcostwo jest niejednoznaczny, a samą analizę genetyczną należy powtórzyć.
pewnytato.pl Data publikacji: 25/01/2021, Data aktualizacji: 24/02/2021