Wymaz z wewnętrznej strony policzka vs. Krew - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Wymaz z wewnętrznej strony policzka vs. Krew

Wymaz z wewnętrznej strony policzka vs. Krew

Zanim pojawiła się możliwość ustalenia ojcostwa za pomocą badania DNA na ojcostwo jedynym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa było badanie krwi. Stąd też wielu z nas nadal uważa, że krew jest najlepszym materiałem, którego analiza daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie kto jest biologicznym ojcem danego dziecka.

Obalamy ten mit!

Obecnie standardowy materiał do testu na ojcostwo stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pobranie tego materiału jest niezwykle proste, całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki temu decydując się na test prywatny (jeśli wynik z badania ma stanowić jedynie prywatną informację na temat biologicznego ojcostwa danego mężczyzny) materiał do testu możemy pobrać samemu w domu! Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu, energii a także i pieniędzy , gdyż koszt takiego badania jest mniejszy.

Czułość metody, a tym samym pewność wyniku w przypadku badania w kierunku ustalenia ojcostwa przeprowadzanego na podstawie analizy krwi jest taka sama jak w przypadku testu DNA przy wykorzystaniu standardowego źródła materiału czyli 99,999% dla potwierdzenia oraz 100% pewności przy wykluczeniu.

Wynik analizy obu materiałów może stanowić dowód dla sądu jeśli zostaną one w odpowiedni sposób pobrane – w placówce, w obecności biegłego sądowego, z identyfikacją osób biorących udział w badaniu.
Krew jako źródło materiału do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa ma pewne ograniczenie, a mianowicie nie można jej wykorzystać jeśli badana osoba przeszła transfuzje krwi lub też jeśli jest po przeszczepie. Wówczas jedynym możliwym materiałem, którego analiza pozwoli na ustalenie biologicznego ojcostwa danego mężczyzny jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Zobacz pełne podsumowanie

Zobacz plusy i minusy

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/10/2015, Data aktualizacji: 31/03/2020

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium