Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Pobieranie próbek do testów na ojcostwo – jak wygląda procedura?

Pobieranie próbek do testów na ojcostwo – jak wygląda procedura?

Testy na ojcostwo są wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez sądy. Wiarygodność badań sięga 99%, co w połączeniu ze stosunkowo niską ceną zachęca wiele osób niemających pewności odnośnie ojcostwa. Test ojcostwa można wykonać z wymazu z wewnętrznej strony policzka lub z krwi – wybór należy do klienta laboratorium.

Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?

Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?

Testy na ojcostwo kosztują co najmniej kilkaset złotych – jest to spory wydatek mogący obciążać domowy budżet. Nie każdy ma takie pieniądze dostępne „od ręki”, dlatego też laboratoria genetyczne oferują test ojcostwa, którego koszty można rozłożyć na dogodne raty. Warto zapytać o taką możliwość na etapie zamawiania badania.

Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?

Samodzielne pobieranie próbek do badań na ojcostwo jest obecnie standardem. Wielu klientów laboratoriów korzysta z zestawów pobraniowych, do których dołączona jest instrukcja, która krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób pobiera się wymaz w warunkach domowych. Dzięki temu można przygotować próbki bez wychodzenia z domu.

Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?

Przetoczenie krwi nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania na ojcostwo, warto jednak wybrać po takim zabiegu analizę wykonywaną na podstawie wymazu z policzka. Krew przetoczona może bowiem zawierać materiał genetyczny osoby, od której pochodzi, dlatego też wynik badania genetycznego może okazać się niejednoznaczny, a samo badanie będzie trzeba powtórzyć.

Co się stanie, jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?

Nieprawidłowe pobieranie próbek nie jest częste, jednak może się zdarzyć. Należy pamiętać o tym, by pobieranie próbek oraz ich zabezpieczanie odbywało się zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu pobraniowego. Niestety, źle pobrane próbki nie mogą być wykorzystane do badania i należy pobrać je ponownie, a następnie wykonać analizę. Niektóre laboratoria zapewniają bezpłatne pobranie kolejnej próbki, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.

Data publikacji: 25/01/2021, Data aktualizacji: 24/02/2021