Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi? Poznaj o wiele lepszą metodę!

Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi? Poznaj o wiele lepszą metodę!

Porównanie grup krwi ojca i dziecka, stosowane kiedyś do ustalania biologicznego ojcostwa, jest metodą tak niedokładną i przestarzałą, że w zasadzie całkowicie odeszła w zapomnienie. Zastąpiły ją szybkie, bezbolesne i co najważniejsze pewne genetyczne testy na ojcostwo. Czym metoda serologiczna, uważana już dziś za historyczną, różni się od współczesnych badań DNA? Sprawdźmy!

ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi

Jak kiedyś próbowano ustalać ojcostwo – porównanie grup krwi

Dziecko dziedziczy grupę krwi po rodzicach – to fakt. Nie stanowi ona jednak „genetycznego odcisku palca” (tak jak ludzkie DNA), nie jest czymś jednostkowym. Na świecie żyją przecież miliony niespokrewnionych ze sobą ludzi z tą samą grupą krwi. Wiedząc, jakie grupy krwi posiadają matka i ojciec, można oczywiście ustalić, jaką grupę krwi przypuszczalnie będzie miało ich dziecko. Mało tego, na tej podstawie można wstępnie wykluczyć ojcostwo.

Nie da się natomiast tego ojcostwa potwierdzić. Na pewno nie w sposób pewny, na to metoda serologiczna jest zdecydowanie za mało precyzyjna. Na tym jednak ograniczenia metody serologicznej się nie kończą.

Grupę krwi warunkują znajdujące się w erytrocytach (krwinkach czerwonych) specyficzne antygeny. Tworzą one określone układy grupowe. Spośród istniejących najbardziej znany jest układ AB0 oraz Rh. Nie ma jednak sensu ustalać grupę krwi dziecka przed ukończeniem przez nie 2 roku życia. W tym czasie antygeny mogą się jeszcze w pełni nie ujawnić – do ich pełnego ujawnienia dochodzi zwykle między 6. a 18. miesiącem życia.

Trzeba też pamiętać o istniejącym ryzyku pomyłki, do której może dojść podczas ustalania grupy krwi. Takie sytuacje, choć rzadko, zdarzają się nawet w obecnych czasach.

Pojawi się więc pytanie, dlaczego w ogóle stosowano metodę serologiczną? Odpowiedź jest prosta, ponieważ nie znano wówczas innej, skuteczniejszej metody. Testy serologiczne mają naprawdę długą historię. Pierwszą tego typu analizę w Polsce wykonano dla Sądu Krakowskiego w 1926 roku, a więc na długo przed wejściem testów DNA do powszechnego użycia. Musiano więc radzić sobie na inne sposoby. Warto zaznaczyć, że niepewne ojcostwo nie jest problemem wyłącznie współczesnych mężczyzn. Panowie żyjący w latach 20. – 30. XX również borykali się z podobnymi wątpliwościami.

Ciekawy artykuł: Badanie pokrewieństwa przydatne w wielu życiowych sytuacjach 

Testy DNA na ojcostwo – prawdziwy przełom w dziedzinie ustalania ojcostwa

Z upływem czasu naukowcy odkrywali jednak kolejne grupy krwi. Ich porównywanie stawało się coraz bardziej kłopotliwe, a wyniki okazywały się coraz mniej precyzyjne. Wątpiący w swoje ojcostwo mężczyźni potrzebowali czegoś lepszego, czegoś co da im całkowitą pewność. Wraz z wynalezieniem testów DNA na ojcostwo nastała prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie. Opierały się one już nie na analizie grup krwi, a unikalnego dla każdego człowieka materiału genetycznego. Do dziś nie wymyślono jeszcze metody, która pozwoliłaby w ustalić ojcostwo precyzyjniej niż test DNA na ojcostwo. Co więcej, genetyczne testy na ojcostwo są dostępne już od 8. tygodnia ciąży.

 

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: © piksel/123rf.com

5/5 - (6 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 06/11/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *