Badanie pokrewieństwa przydatne w wielu życiowych sytuacjach... Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania pokrewieństwa > Badanie pokrewieństwa przydatne w wielu życiowych sytuacjach

Badanie pokrewieństwa przydatne w wielu życiowych sytuacjach

Badania DNA pozwalają na ustalenie pokrewieństwa nie tylko pomiędzy ojcem a dzieckiem. Coraz częściej zdarza się, że testy genetyczne służą rodzeństwu, dzieciom szukającym biologicznych rodziców czy dziadkom. Dzięki podobnym badaniom możliwe staje się rozwiązanie wielu trudnych spraw rodzinnych – zarówno sądowych, jak i prywatnych.

Badanie pokrewieństwa

Ustalenie ojcostwa bez udziału ojca

Do potwierdzenia ojcostwa wystarczy badanie pokrewieństwa pomiędzy dziadkami a wnukiem. Jest to często wykorzystywane – szczególnie gdy ojcostwo ustala się po śmierci potencjalnego ojca. Do podobnej konieczności może dojść np. w przypadku, gdy żyjąca z nim w nieformalnym związku matka składa pozew o alimenty od dziadków. Zdarza się też jednak, że dziadkowie są po prostu zaskoczeni informacją o pojawieniu się dziecka i pragną upewnić się, że ich syn rzeczywiście jest jego ojcem. Dzięki badaniom DNA uzyskanie takiej pewności nie stanowi żadnego problemu.

Przeczytaj również: Pokrewieństwo z wnuczkiem ustalisz na podstawie szczoteczki do zębów

Badanie pokrewieństwa… z matką?

Wbrew pozorom pokrewieństwo matki i dziecka nie zawsze jest oczywiste – zdarza się, że i je trzeba potwierdzić przez badanie DNA. Dzieje się tak głównie w przypadku oddania dziecka do adopcji i prób odnalezienia się po latach. Zwykle w podobnych sytuacjach fizyczne podobieństwo nie jest dowodem wystarczającym. Oczywiście mówi się też o wypadkach zamiany dzieci w szpitalu, a ostatnimi czasy o ryzyku zamiany komórek podczas zabiegu in vitro, przez które kobieta może urodzić cudze dziecko.

Potwierdzenie relacji z rodzeństwem

Genetyczne badanie pokrewieństwa często wykonywane jest też przez osoby pragnące upewnić się, czy są rodzeństwem. Powody bywają różne – od podejrzeń co do możliwego romansu matki po obawy bycia adoptowanym dzieckiem. Czasem na badanie decydują się nawet obcy ludzie, którym uderzające podobieństwo wyglądu i charakterów nie daje spokoju.

Po co badać pokrewieństwo

Często podobne badania służą wyłącznie zyskaniu pewności co do relacji rodzinnych. Czasem jednak potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa decyduje o sprawach oficjalnych, takich jak prawo do spadku czy uzyskania obywatelstwa (to ostatnie jest ważne w przypadku partnerów pochodzących z rożnych krajów i ich dzieci). Badanie DNA daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie o relację krwi, więc pomaga podjąć ważne życiowe decyzje. Jego wynik może też stać się dowodem w sądzie.

Ciekawy artykuł:  Badanie pokrewieństwa – analiza chromosomu Y

Czy dziadkowie mogą zlecić badanie pokrewieństwa?

Oczywiście – badania DNA są obecnie łatwo dostępne, a do ich wykonanie nie potrzeba specjalnego skierowania. Ich zaletą jest duża dokładność, zapewniająca niepodważalność wyniku. Są też coraz wygodniejsze, ponieważ próbki można pobrać samodzielnie i dostarczyć do laboratorium. I mogą to być zarówno wymazy z wewnętrznej strony policzka, jak i tzw. niestandardowe próbki (czyli np. szczoteczki do zębów, używane chusteczki czy włosy z cebulkami).

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: © SergeyNivens/ Depositphotos.com

5/5 - (5 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/09/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania pokrewieństwa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium