Badanie pokrewieństwa – analiza chromosomu Y - Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania pokrewieństwa > Badanie pokrewieństwa – analiza chromosomu Y

Badanie pokrewieństwa – analiza chromosomu Y

„Dzień dobry, niedawno odezwała się do mnie kobieta, która twierdzi, że jej dziesięcioletni syn Maciek jest dzieckiem mojego zmarłego syna… Nie jestem w stanie uwierzyć jej na słowo, dlatego chciałbym zrobić badania genetyczne. Niestety nie mam żadnych przedmiotów zmarłego syna, więc test na ojcostwo nie wchodzi w grę. Czy jest jakaś inna możliwość, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście jestem dziadkiem?” – Artur

analiza chromosomu Y

Tak – można wykonać badanie pokrewieństwa

Test na ojcostwo nie jest jedynym badaniem genetycznym, dzięki któremu można sprawdzić pokrewieństwo. W sytuacji pana Artura – gdy w badaniu mogą wziąć udział on (potencjalny dziadek) i Maciek (potencjalny wnuk) – można wykonać też analizę chromosomu Y. Takie badanie pokrewieństwa da jednoznaczny wynik.

Pan Artur będzie więc miał pewność, czy chłopiec rzeczywiście jest biologicznym dzieckiem jego syna. Na pewno ułatwi mu to planowanie dalszej przyszłości i pozwoli rozwiać wątpliwości, które wystąpiły wraz z pojawieniem się mamy Maćka.

Polecamy również: Zrobiłam test na ojcostwo w ciąży – historia Renaty

Jak zrealizować takie badanie?

Badanie pokrewieństwa można wykonać na podstawie wymazów z policzka albo przedmiotów z DNA uczestników (np. używana maszynka do golenia, słomka z napoju czy guma do żucia). W laboratorium materiał genetyczny badanych osób zostaje ze sobą zestawiony. W przypadku badania dwóch mężczyzn – potencjalnie pochodzących z jednej linii – wystarczy porównać ich chromosomy Y.

Analiza chromosomu Y – pewny wynik

Chromosom Y jest jednym z chromosomów warunkujących płeć. Każdy człowiek ma dwa takie chromosomy: kobiety XX, a mężczyźni XY. Rodzic przekazuje swojemu dziecku jeden z chromosomów. Gdy mężczyzna przekaże dziecku X, ma córkę. Jeśli natomiast będzie to Y – ma syna.

Warto przeczytać: Wynik prywatnego testu na ojcostwo… można wykorzystać w sądzie?

Chromosom Y przechodzi więc z ojca na syna, z pokolenia na pokolenie. Jeśli Maciek jest wnukiem pana Artura, będzie miał zatem taki sam chromosom Y jak on. Wcześniej to pan Artur przekazał bowiem ten chromosom swojemu synowi (potencjalnemu ojcu Maćka).

Zdjęcie: ©Olesia Bilkei/ 123rf.com

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 02/08/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania pokrewieństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *