ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Jesteśmy świadkami jak rośnie liczba mężczyzn, którzy chcą się przekonać, czy są spokrewnieni z dzieckiem, które wychowują wraz z partnerką lub czy słusznie płacą alimenty.

Skutkiem tego jest coraz większa liczba spraw o ustalenie, bądź zaprzeczenie ojcostwa, która trafia każdego roku do sądu. Jednak kwestie formalne, towarzyszące procesom o ustalenie ojcostwa mogą wydawać się skomplikowane. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć infografiki opisujące to, co należy zrobić, gdy proces ustalenia ojcostwa dotyczy dziecka małżeńskiego oraz pozamałżeńskiego. Z dzisiejszej infografiki dowiecie się m.in.: jak i kiedy można uznać dziecko, co należy zrobić, aby oświadczenie o uznaniu było skuteczne i wywołało skutki prawne, jakie warunki muszą być spełnione oraz, kto może żądać sadowego ustalenia ojcostwa.

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 roku przewiduje trzy sposoby ustalenia ojcostwa

  1. domniemanie pochodzenia ojca od męża matki
  2. uznanie dziecka przez ojca
  3. sadowe ustalenie ojcostwa

Pierwszy sposób dotyczy dziecka małżeńskiego, natomiast dwa pozostałe dziecka pozamałżeńskiego.

Ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

W polskim prawie ustalenie ojcostwa można przeprowadzić na dwa sposoby, przez:

  1. uznanie dziecka przez ojca
  2. sądowe ustalenie ojcostwa

ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Kiedy następuje sądowe ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego?

Sądowe ustalenie ojcostwa następuje w przypadku, kiedy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka. W związku z tym, ustalenia dokonuje się na podstawie domniemania prawnego, czyli przekonania, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który współżył seksualnie z matką nie wcześniej niż w 300 dniu i nie później, niż w 180 dniu od urodzenia dziecka.

Powód jest zobowiązany do tego, aby wykazać dowód potwierdzający lub zaprzeczający ojcostwu, a  w sytuacji, gdy nie doszło do współżycia, że to domniemanie ojcostwa w ogóle nie wchodzi w grę.

Domniemanie jest wzruszalne, oznacza to że, pozwany mężczyzna może je obalić dzięki udowodnieniu, że mimo współżycia seksualnego z matką spornego dziecka, nie jest on jednak jego ojcem. Dokonać tego może wykonując badanie DNA na ojcostwo, którego skuteczność wynosi 99,9999%. Pozwany mężczyzna ma także możliwość obalić powództwo w momencie, jeśli wykaże, iż ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne. Jednak jest to bardzo trudne do udowodnienia.

Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium