Sądowe ustalenie ojcostwa – na czym polega?
Z roku na rok wzrasta liczba mężczyzn, którzy chcą ustalić ojcostwo. Jednak większość z nich nie wie, jak zabrać się do załatwienia tej sprawy, ile trwa postępowanie sądowe i czy ojcostwo można ustalić pozasądowo. Poniższy wpis dotyczy ustalenia ojcostwa. Opiszemy tą kwestię krok po kroku, aby wszystko było zrozumiałe.
Jak ustalić ojcostwo?
Kiedy można wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa – postępowanie sądowe
Badania DNA przeprowadzane przez sąd
Spis treści
Jak ustalić ojcostwo?
Polskie prawo daje możliwość ustalenia ojcostwa poprzez Kodeks Rodzinny. Można tego dokonać na trzy następujące sposoby: przez domniemanie, przez uznanie dziecka i poprzez sądowe ustalenie ojcostwa.
Kiedy można wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie ojcostwa?
Najczęściej z wnioskiem o ustalenie ojcostwa występuje się w przypadku narodzin dziecka pozamałżeńskiego lub w przypadku narodzin dziecka w terminie 300 dni od sądowego zakończenia małżeństwa poprzez rozwód lub sądowne orzeczenie separacji. Tego typu powództwo może wystosować strona zainteresowana sprawą np. dziecko, matka dziecka lub też domniemany ojciec, a nawet prokurator.
Ustalenie ojcostwa – postępowanie sądowe
W momencie, gdy dziecko urodzi się przed zawarciem małżeństwa jego uznanie może nastąpić poprzez dobrowolne jego uznanie lub też w drodze postępowania sądowego. Tym sposobem można też uznać dziecko poczęte.
Wniosek o ustalenie ojcostwa wnosi się do sądu rejonowego do wydziału rodziny i nieletnich. Zazwyczaj jest to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania powoda. Ten pozew jest zwolniony z wszelkich opłat sądowych. W trakcie przewodu sądowego powołani świadkowie składają zaznania, które następnie są wnikliwie weryfikowane przez sąd.
Badania DNA przeprowadzane przez sąd
Badania DNA w Polsce przeprowadzane są od lat 90. Niemniej jednak polski Kodeks rodzinny został uchwalony w 1964 roku i nie zawiera żadnych wzmianek o badaniach genetycznych. Niemniej jednak badania DNA są najbardziej wiarygodnym dowodem, które często są podstawą wyroku orzeczonego przez sąd. Tego typu badanie można przeprowadzić z własnej inicjatywy, nie czekając przy tym na zalecenie sądu. Niemniej jednak należy wówczas pamiętać o tym, aby materiał genetyczny został pobrany z protokołem materiału biologicznego. Dzięki temu ten wynik badania sąd uzna podczas rozprawy o uznanie ojcostwa.
pewnytato.pl Data publikacji: 04/03/2022, Data aktualizacji: 07/03/2022