Sądowe ustalenie ojcostwa - kilka informacji Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – kilka informacji

Sądowe ustalenie ojcostwa – kilka informacji

Z możliwości sądowego ustalenia ojcostwa korzysta z biegiem lat coraz więcej osób, ponieważ dzięki temu można w odpowiedni sposób uregulować wszelkie kwestie prawne. W większości sytuacji na ustalenie ojcostwa decydują się strony, gdy w grę wchodzi ustanowienie alimentów na osobę małoletnią.

Gdzie składa się pozew o sądowe ustalenie ojcostwa?
Jakie osoby są uprawnione do wystąpienia o sądowe ustalenie ojcostwa?
Kto ponosi koszty sądowego ustalenia ojcostwa?
Jakie inne roszczenia można wnieść przy sądowym ustaleniu ojcostwa?

Gdzie składa się pozew o sądowe ustalenie ojcostwa?

Jeżeli chodzi o to, gdzie składa się pozew o sądowe ustalenie ojcostwa to odpowiednim sądem do tej czynności jest jest sąd rejonowy, który jest właściwy na miejsce zamieszkania pozwanego, bądź ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, czyli powoda. Obowiązujące przepisy przewidują w takiej sytuacji dwie możliwości właściwości sądowej do złożenia takiego pozwu.

Jakie osoby są uprawnione do wystąpienia o sądowe ustalenie ojcostwa?

O sądowe ustalenie ojcostwa są uprawnieni: zarówno dziecko, matka dziecka, jak również domniemany ojciec dziecka. Przy czym należy pamiętać, iż po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności złożenie takiego wniosku i sądowe ustalenie ojcostwa nie będzie już możliwe.

Kto ponosi koszty sądowego ustalenia ojcostwa?

Koszty sądowego ustalenia ojcostwa w przypadku, gdy okaże się, że pozwany jest ojcem dziecka to on ponosi wszelkie koszty związane z takim postępowaniem. Natomiast, gdy powód będzie wnosił pozew i okaże się, że pozwany ojcem dziecka nie jest to wtedy osoba wnosząca pozew ponosi koszty. Warto również pamiętać, iż sądowego ustalenia ojcostwa można domagać się zarówno jeszcze w trakcie trwania ciąży, jak również po urodzeniu dziecka.

Jakie inne roszczenia można wnieść przy sądowym ustaleniu ojcostwa?

Przy sądowym ustaleniu ojcostwa można wnieść przede wszystkim roszczenie o zasądzenie alimentów, bądź opieki nad dzieckiem. I są dwie najczęściej występujące roszczenia obok sądowego ustalania ojcostwa. Należy również zaznaczyć, iż ustalenie ojcostwa za pomocą wykonywanego badania genetycznego zawsze wyklucza ojcostwo w 100 procentach, z kolei potwierdza zawsze w 99 procentach. I wynik takiego testu na ojcostwo jest zawsze niepodważalnym dowodem w każdej sprawie o ustalenie ojcostwa.

Data publikacji: 18/12/2020, Data aktualizacji: 18/01/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium