Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: alimenty > Rozwód z orzeczeniem o winie – jak uzasadnić pozew?

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak uzasadnić pozew?

Rozwód nigdy nie jest łatwą sytuacją. Przecież jeszcze jakiś czas temu oboje małżonkowie świata poza sobą nie widzieli. Gdy w grę wchodzi spory majątek lub ewidentna jest wina jednej ze stron, wtedy rozwód z orzeczeniem o winie jest instytucją, do której pokrzywdzone osoby dążą. Aby do tego doszło jedna ze stron musi przedstawić niepodważalne dowody, że winę za rozpad małżeństwa ponosi druga strona. Badania genetyczne, takie jak test na ojcostwo lub test zdrady mogą być rozstrzygającymi dowodami w takich sprawach!

rozwód z orzeczeniem o winie, pozew o rozwód z orzeczeniem o winie

Tego dowiesz się z artykułu:

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie – jak go złożyć?

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie dowody można przedstawić?

Rozwód z orzeczeniem o winie – test zdrady

Rozwód z orzeczeniem o winie – test na ojcostwo

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie – jak go złożyć?

Składając pozew o rozwód z orzeczeniem o winie 📑, pierwszym krokiem jest oznaczenie sądu oraz stron (powoda i pozwanego) procesu. Innym elementem, o którym należy pamiętać, pisząc pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jest określenie, czy strony korzystały wcześniej z form polubownego rozwiązywania sporów. Dodatkowo należy dokładnie opisać całą sytuację, która doprowadziła do decyzji o rozwodzie, ponadto trzeba przedstawić konkretne dowody wspierające opis wydarzeń przedstawiony przez powoda. Na koniec pod wypełnionym dokumentem należy złożyć swój podpis 🖋 [1].

Aby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie musi dojść do świadomego działania jednego z współmałżonków, prowadzącego do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wśród takich działań wyróżnić można: zdradę 💔, pijaństwo, agresję, porzucenie bądź groźbę [2].

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie należy złożyć w sądzie okręgowym 👨‍⚖, właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Z zastrzeżeniem, że jedno z współmałżonków wciąż mieszka w okręgu tego sądu [3].

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie dowody można przedstawić?

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie musi być poparty odpowiednimi dowodami 🔍. W trakcie sprawy rozwodowej można wskazać świadków 👈, który występując przed sądem składają zeznania. Inne dopuszczalne dowody w sprawie to zdjęcia 📷, nagrania głosowe, zrzuty ekranu, wyciągi z banku 💳, listy ✉ i wszystkie inne dokumenty, dzięki którym można stwierdzić winę konkretnej strony.

Coraz częściej w sprawach sądowych wykorzystywane są badania genetyczne 🧬. Szczególnie dotyczy to spraw rozwodowych oraz alimentacyjnych. Warto rozważyć wykonanie testu na ojcostwo lub testu zdrady. Gdy decydujemy się na pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, dobrze jest się właściwie zabezpieczyć w solidne dowody, tak aby możliwie skrócić czas trwania rozprawy 🔚.

Rozwód z orzeczeniem o winie – test zdrady

Jeżeli podejrzewasz partnerkę o zdradę to istnieją dwa proste sposoby, aby tego dowieść.

Pierwszym z nich jest test zdrady. Jest to proste badanie, dzięki któremu sprawdzisz, czy na przesłanym materiale znajdują się ślady nasienia 🔬. Cały test zdrady składa się z dwóch faz – pierwsza, wspomniana już detekcja nasienia, na podstawie której możemy udowodnić np. że na bieliźnie żony 👙 znajduje się sperma.

Druga faza w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku detekcji nasienia to analiza porównawcza. Z próbki, na której potwierdzono obecność nasienia pozyskuje się profil genetyczny osoby, do której to nasienie należy. Następnie zleceniodawca przesyła własną próbkę 🧪 – może to być np. wymaz z policzka lub próbka dyskretna (m.in. szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia 🪒, sztućce po jedzeniu 🍴, niedopałek papierosa 🚬, guma do żucia, włosy z cebulkami itp.), celem uzyskania kolejnego profilu genetycznego.

Ostatnim elementem badania jest porównanie uzyskanych profili pod kątem zgodności. Jeżeli profile są identyczne, wtedy mamy dowód na to, że znalezione nasienie należy do tej samej osoby. Jeśli nie 👥, wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia ze zdradą.

Wynik testu zdrady sprawdzi się jako wstępny dowód dla sądu w sprawie o rozwód z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie – test na ojcostwo

W sytuacji kiedy owocem małżeństwa są dzieci 👶👧, można przeprowadzić test na ojcostwo. Badanie ojcostwa dostarczy pewną i jednoznaczną informację – potwierdzi bądź wykluczy ojcostwo. Jeżeli podejrzewasz swoją drugą połówkę o zdradę, kto wie, czy nie doszło do niej przed laty? W przypadku, gdy rozwód jest nieuchronny, mając dzieci, dochodzi do tego również kwestia alimentów 💰. Mało który ojciec chciałby płacić pieniądze na nie swoje dziecko. Rozwód z orzeczeniem o winie jest możliwy również, gdy przedstawiono dowód na zdradę żony w postaci testów na ojcostwo.

Test na ojcostwo przeprowadza się na podstawie wymazów z policzka lub próbek dyskretnych (podobnie jak w przypadku testu zdrady). Niewątpliwą zaletą ✅ testu na ojcostwo jest to, że przy badaniu na 24 markerach DNA wystarczy udział domniemanego ojca oraz dziecka, aby móc wydać pewny wynik zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii [4].

ℹ Test na ojcostwo stanowi bardzo poważny dowód! Wynik takiego badania z pewnością zostanie uwzględniony przez sąd, a ponadto stanowi zabezpieczenie przed potencjalną rozprawą o alimenty.

Źródła:

  1. https://www.odpowiedziprawne.pl/-rozwod-z-orzeczeniem-o-winie
  2. https://krakow-rozwody.pl/pozew-o-rozwod-z-orzeczeniem-o-winie/
  3. https://sip.lex.pl/wzory-i-narzedzia/wzory/pozew-o-rozwod-z-orzekaniem-o-winie-z-wnioskiem-o-zasadzenie-alimentow-na-318986083
  4. https://www.testdna.pl/analiza_24_markery/

To może Cię zainteresować: Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 09/02/2022

Wpisany w:: alimenty, porady, Prawo, Ustalenie ojcostwa, Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium