Analiza porównawcza w badaniach genetycznych Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Analiza porównawcza w badaniach genetycznych

Analiza porównawcza w badaniach genetycznych

Analiza porównawcza to jedna z podstawowych metod naukowych, odgrywająca bardzo ważną rolę w realizacji badań genetycznych, np. takich jak badania na ojcostwo czy test zdrady. To dzięki niej można wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo, czy sprawdzić wierność drugiej polówki. Co to jest analiza porównawcza? Sprawdź poniżej.

analiza porównawcza, co to jest analiza porównawcza

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest analiza porównawcza?

Analiza porównawcza w badaniach na ojcostwo – jak działa?

Analiza porównawcza w teście zdrady – jak działa?

Co to jest analiza porównawcza?

Analiza porównawcza 📊 (badania porównawcze) według definicji to metoda, która polega na analizie cech badanych przedmiotów i zjawisk pod kątem ustalenia podobieństw i różnic. Stosowana jest w wielu dziedzinach nauki, m.in. w biologii i medycynie [1].

We współczesnej genetyce 🧬 badania porównawcze wykorzystywane są m.in. w testach na ojcostwo i testach zdrady. Jak najprościej określić, co to jest analiza porównawcza w genetyce? Metoda ta polega na porównywaniu profili genetycznych, które są zestawem określonych odcinków DNA (markerów genetycznych), dziedziczonych w połowie po matce i ojcu. Profil genetyczny jest unikalny dla każdego człowieka, dlatego też nazywa się go „genetycznym odciskiem palca”. Ustala się go na podstawie dowolnej  próbki np. z krwi 🩸, wymazu z policzka, mikrośladów [2].

Analiza porównawcza ma nieocenioną wartość – zarówno w badaniach ojcostwa, jak i testach zdrady pozwala na wydanie ostatecznego wyniku całego badania.

Analiza porównawcza w badaniach na ojcostwo – jak działa?

Analiza porównawcza w badaniach na ojcostwo polega na analizie (porównaniu) wzorów DNA, czyli profili genetycznych, pochodzących od dziecka i domniemanego ojca. Jej celem jest rozstrzygnięcie – potwierdzenie ✅ lub wykluczenie ❌ biologicznego ojcostwa [3]. Dostępne są do przeprowadzenia testy na ojcostwo w ciąży 🤰 (od 8 jej tygodnia) lub po narodzinach dziecka (od drugiej doby jego życia). W zależności od rodzaju badania, od jego uczestników pobierane są odpowiednie próbki.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii 👨‍⚖, analiza porównawcza 24 markerów DNA pozwala na wykonanie badania w kierunku ojcostwa bez udziału matki, a wydany wynik jest pewny i jednoznaczny – pozwala uzyskać 100% w wykluczeniu ojcostwa i prawdopodobieństwo powyżej 99,9999% w potwierdzeniu ojcostwa [3].

Analiza porównawcza w teście zdrady – jak działa?

Test zdrady to proste i szybkie badanie, które pozwala sprawdzić wierność 💔 drugiej połówki. Badanie obejmuje dwa etapy – detekcję nasienia i analizę porównawczą [4].

Detekcja nasienia to sprawdzenie, czy na przekazanej do laboratorium próbce (np. na pościeli, ubraniu, chustce, prezerwatywie) znajdują się ślady nasienia 🔍. Otrzymanie wyniku pozytywnego, umożliwia przeprowadzenie analizy porównawczej 📈 [4].

Co to jest analiza porównawcza w teście zdrady? To badanie, które pozwala ustalić, czyje nasienie zostało wykryte 👥 podczas detekcji nasienia. W tym celu z pozyskanych śladów spermy wyodrębnia się profil genetyczny. By przeprowadzić analizę porównawczą, konieczne jest uzyskanie drugiego profilu [4].

Jak to wygląda w praktyce? Można tego dokonać na kilka sposobów. Najczęściej wybieraną metodą jest przesłanie próbki od zleceniodawcy badania, w celu wykluczenia samego siebie. Próbkę może stanowić wymaz z policzka lub mikroślad w postaci np. szczoteczki do zębów 🪥, maszynki do golenia 🪒, włosów z cebulkami [4].

Po otrzymaniu profili genetycznych przeprowadza się analizę porównawczą. Jeżeli druga próbka zawiera materiał genetyczny zleceniodawcy badania, a podczas testu okaże się, że nie ma zgodności między próbkami i należą one do różnych mężczyzn, wniosek jest jeden – druga połówka dopuściła się zdrady 🥺 [4].

Analiza porównawcza daje odpowiedź na nurtujące i dręczące pytania, typu – czy to moje dziecko 👶?, czy moja partnerka mnie zdradza? Badania oparte na tej metodzie przedstawiają wiarygodne i jednoznaczne wyniki, które potrafią rozwiać wiele wątpliwości 💯.

 

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Badania_por%C3%B3wnawcze
  2. https://pewnytato.pl/profil-genetyczny/
  3. https://www.testdna.pl/analiza_24_markery/
  4. https://pewnytato.pl/zrob-test-zdrady-poradnik-pacjenta/

To również może Cię zainteresować: Jak ustalić ojcostwo w ciąży i sprawdzić stan zdrowia dziecka?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/04/2022, Data aktualizacji: 25/04/2022

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium