Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego krok po kroku

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego krok po kroku

Po przywitaniu dziecka na świecie jedno z małżonków zgłasza jego narodziny do Urzędu Stanu Cywilnego. Jak natomiast wygląda rejestracja dziecka pozamałżeńskiego? Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić badania DNA? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu::

Jakie są formalności podczas rejestracji dziecka pozamałżeńskiego?

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego polega na zgłoszeniu jego narodzin przez matkę lub ojca (prawnego) albo ich pełnomocnika. Dokonuje się tego bezpłatnie w Urzędzie Stanu Cywilnego lub za pośrednictwem internetu (szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu). USC musi być właściwy dla miejsca narodzin dziecka, a nie miejsca zamieszkania jego lub rodziców.

Czas na rejestrację dziecka pozamałżeńskiego to 21 dni od momentu uzyskania w szpitalu karty urodzenia.

Przy rejestracji należy mieć ze sobą dokument tożsamości. W urzędzie zostanie przygotowany protokół, który należy podpisać. Od urzędnika otrzymuje się odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL oraz powiadomienie o zameldowaniu.

Czy można uznać ojcostwo w czasie rejestracji w USC?

Aby ojciec mógł zgłosić narodziny dziecka, musi być ojcem prawnym. Jeśli dziecko na świat przychodzi w nieformalnym związku, tzn. odbywa się rejestracja dziecka pozamałżeńskiego,  zazwyczaj konieczne jest uznanie ojcostwa. Oznacza to dobrowolne oświadczenie mężczyzny, że jest jego ojcem. To samo musi potwierdzić matka dziecka.

Uznanie ojcostwa możliwe jest już w ciąży, lecz wiele rodzin decyduje się na to dopiero w USC. Do urzędu zgłasza się wtedy ojciec i matka.

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego, gdy dziecko ma innego ojca prawnego

Przy rejestracji dziecka pozamałżeńskiego należy pamiętać o zasadzie domniemanego ojcostwa. Według niej, jeśli matka dziecka ma męża lub gdy od unieważnienia bądź ustania małżeństwa minęło mniej niż 300 dni, to prawnym ojcem dziecka jest jej mąż lub były mąż.

On zostanie wpisany do aktu urodzenia, więc aby biologiczny ojciec mógł stać się prawnym ojcem, należy najpierw zaprzeczyć ojcostwo domniemanego ojca (męża lub byłego męża).

Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?

Zdarzają się sytuacje, kiedy mężczyźni decydują się na uznanie ojcostwa pod wpływem impulsu – mimo wątpliwości, tylko po to, aby ratować związek. Natomiast z byciem prawnym ojcem wiążą się nie tylko prawa, ale również obowiązki, takie jak np. płacenie alimentów.

Jeśli mężczyzna uzna ojcostwo, a wkrótce okaże się, że to nie jego dziecko, to nie ma już szansy na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Zatem gdy mężczyzna ma wątpliwości co do swojego ojcostwa, ma możliwość wykonania testu na ojcostwo, co pozwoli mu podjąć słuszną decyzję.

Wykonanie badania na ojcostwo to otrzymanie pewnego wyniku przed zarejestrowaniem dziecka  pozamałżeńskiego w USC. Co więcej, taki test można przeprowadzić już podczas ciąży!

Czy możliwa jest rejestracja dziecka w USC bez ojca?

Narodzone dziecko może być zgłoszone przez jedną osobę, nie ma potrzeby, by robili to oboje opiekunowie.

W sytuacji gdy dziecko nie ma ojca prawnego,  jako imię wpisuje się imię podane przez matkę lub jedno z popularnych polskich imion, a nazwisko dziecko otrzymuje po matce.

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/09/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium