Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe? - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe?

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe?

Kiedy dziecko rodzi kobieta zamężna, z przepisów prawa wynika domniemanie, że ojcem jest jej mąż. Jednak w przypadku Pań niezamężnych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Często pojawia się pytanie, czy jeszcze przed narodzinami malucha możliwe jest uznanie ojcostwa. Poniżej znajduje się wyjaśnienie wszystkich wątpliwości na ten temat.

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe

Czy można uznać ojcostwo przed porodem?
Co jest potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem?
Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?
Kto może uznać ojcostwo przed porodem?

Czy można uznać ojcostwo przed porodem?

Para spodziewająca się dziecka, która nie jest małżeństwem, może nie wiedzieć, czy można uznać ojcostwo przed porodemOkazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Dziecko uznane, które jeszcze się nie urodziło, zyskuje tzw. warunkową zdolność prawną. To oznacza np. to, że może ono zostać warunkowym spadkobiercą. Jeśli mężczyzna, który uznał dziecko, umrze przed jego narodzinami, wówczas będzie ono dziedziczyć po nim majątek.

Dzięki uznaniu ojcostwa przed porodem matka dziecka zyskuje prawo do żądania od ojca odpowiedniej sumy pieniężnej potrzebnej do jej utrzymania przez trzy miesiące w okresie porodu. Kobieta może też żądać określonej kwoty potrzebnej do utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po porodzie.

Co jest potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem?

Co jest potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem? Należy przede wszystkim przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

– zaświadczenie lekarskie o ciąży;

– odpis aktu urodzenia – kiedy kobieta ciężarna jest panną;

– dokument tożsamości, np. dowód osobisty;

– skrócony odpis aktu zgonu męża – kiedy kobieta jest wdową;

– skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją na temat rozwodu – kiedy kobieta jest rozwódką.

Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?

Należy wyjaśnić, na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem. To złożenie przez mężczyznę oświadczenia, że jest ojcem nienarodzonego jeszcze dziecka, co potem potwierdza matka. Odbywa się to w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania kobiety. Co ważne, kiedy mężczyzna złoży oświadczenie, przyszła mama musi to potwierdzić w okresie 3 miesięcy od tego dnia.

Kto może uznać ojcostwo przed porodem?

Kto może uznać ojcostwo przed porodem? Na taki krok może zdecydować się każdy mężczyzna, który poczuwa się do odpowiedzialności za nienarodzone dziecko. Ponieważ złożenie oświadczenia jest poważną decyzją, trzeba ją dobrze przemyśleć. W celu zyskania 100% pewności, kto jest ojcem malucha, warto zdecydować się na przeprowadzenie testu na ojcostwo.

Data publikacji: 30/07/2019, Data aktualizacji: 29/09/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium