Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – jak go uzyskać

Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – jak go uzyskać

Zaprzeczenie ojcostwa jest podstawą do wystawienia dziecku nowego aktu urodzenia. Musi jednak postanowić o tym sąd opiekuńczy w trakcie postępowania. W innym przypadku do starego aktu urodzenia dołączana jest jedynie wzmianka o postanowieniu sądu.

nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa, sporządzenie nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Jak uzyskać nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa?

▶ Jak wygląda akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa?

Jak uzyskać nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa?

W polskim 🇵🇱 prawie za ojca dziecka uznaje się zawsze męża matki. Jest on brany za ojca także po rozwodzie, jeśli dziecko urodziło się w ciągu 300 dni od zakończenia małżeństwa. Jest to tzw. domniemanie ojcostwa. Mąż matki w takiej sytuacji zostaje wpisany do aktu urodzenia 📃 dziecka jako ojciec. Jeśli nim nie jest, to musi wnieść do sądu wniosek o zaprzeczenie ojcostwa. Następnie powinien udowodnić przed sądem, że nie jest ojcem danego dziecka. Może to zrobić np. przedstawiając wynik badania genetycznego 🧬. Jest to dla sądu najbardziej wiarygodny dowód [1].

Sąd uznający, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka, może postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia. Jest on sporządzany przez właściwy Urząd Stanu Cywilnego. Zdarza się także, że sąd nie postanowi o wydaniu nowego aktu urodzenia. W takiej sytuacji do dotychczasowego dokumentu dodaje się wzmiankę o zaprzeczeniu ojcostwa ❌ [2].

Jak wygląda akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa?

Do nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa wpisuje się dane prawdziwego ojca dziecka 👨‍👦. Jeśli jednak do tej pory nikt nie uznał dziecka lub sąd nie ustalił ojcostwa, to w akcie znajdzie się aktualne nazwisko matki 👱‍♀️. Imię ojca wpisane do nowego aktu urodzenia również powinno zostać wskazane przez matkę dziecka. W innym przypadku wpisuje się tam imię męskie wybrane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. W nowym akcie urodzenia znajdzie się także adnotacja o zamieszczeniu nazwiska matki i wskazanego imienia w danych ojca [2].

Do nieaktualnego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa dodaje się wzmiankę o postanowieniu sądu. Dokument ten nie podlega ujawnieniu 🗣️ [2].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/zaprzeczenie-ojcostwa-przed-sadem/
  2. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-aktach-stanu-cywilnego-18148247/art-67

To również może Cię zainteresować: Nieinwazyjny test na ojcostwo – kiedy najlepiej zrobić?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 06/09/2022, Data aktualizacji: 30/09/2022

Wpisany w:: Prawo, Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium