Nieinwazyjny test na ojcostwo – kiedy najlepiej zrobić? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Nieinwazyjny test na ojcostwo – kiedy najlepiej zrobić?

Nieinwazyjny test na ojcostwo – kiedy najlepiej zrobić?

Jeśli spodziewasz się dziecka, ale nie masz pewności, kto jest jego biologicznym ojcem, przeprowadzenie nieinwazyjnego testu na ojcostwo, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. To szybkie i proste badanie, które można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. W odróżnieniu od innych badań jest całkowicie bezpieczne dla mamy i dzidziusia. Na czym polega nieinwazyjny test na ojcostwo? Jakie są jego zalety? Podpowiadamy poniżej.

nieinwazyjny test na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Nieinwazyjny test na ojcostwo – jak przebiega badanie?

▶ Kiedy można wykonać nieinwazyjny test na ojcostwo?

▶ Nieinwazyjny test na ojcostwo – czym różni się od innych badań na ojcostwo w ciąży?

▶ Jakie są korzyści z nieinwazyjnego testu na ojcostwo?

Nieinwazyjny test na ojcostwo – jak przebiega badanie?

Nieinwazyjny test na ojcostwo to proste badanie, które zapewnia bezpieczeństwo 🛡 mamie i dziecku. Realizowany jest opatentowaną metodą i polega na pobraniu próbki krwi 🩸 od ciężarnej jak do zwykłej morfologii. Z pobranej krwi zostaje wyizolowane DNA dziecka (wolne płodowe DNA 🧬), które krąży podczas ciąży w krwiobiegu mamy [1]. Od domniemanego ojca wystarczy pobrać wymaz z policzka lub próbki dyskretne np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia [2].

Na podstawie próbek eksperci ustalają profile genetyczne badanych osób, czyli tzw. genetyczne odciski palca – unikalne dla każdego. Profile dziedziczone są w połowie po matce 👱‍♀️ i po ojcu 👱, dlatego podczas ich porównania można ustalić pokrewieństwo [3].

Wynik nieinwazyjnego testu na ojcostwo w ciąży jest równie pewny i jednoznaczny 💯, jak badania przeprowadzanego po narodzinach dziecka. Analizowane fragmenty DNA są niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia, dlatego badanie pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo [1].

Kiedy można wykonać nieinwazyjny test na ojcostwo?

Nieinwazyjny test na ojcostwo możliwy jest do wykonania od 8 tygodnia ciąży – to najwcześniej realizowane badanie ojcostwa na świecie ✅ [1].

Można również przeprowadzić nieinwazyjny test na ojcostwo w Pakiecie Pewna Mama. Badanie wykonywane jest od 10 tygodnia ciąży i poza ustaleniem ojcostwa, daje możliwość sprawdzenia stanu zdrowia dziecka 👶 – test NIFTY bada dzidziusia pod kątem wielu chorób genetycznych, dzięki czemu przyszła mama zyskuje dodatkowo spokój o zdrowie dziecka. Wynik badania na życzenie rodziców może również zawierać informacje o płci dziecka ♂♀ [3].

Test zapewnia całkowite bezpieczeństwo, gdyż próbkę do badania również stanowi jedynie pobrana od ciężarnej krew z żyły odłokciowej 💉. Wyniki badań uzyskuje się bardzo szybko, gdyż czas oczekiwania na nie to maksymalnie 15 roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium [2].

Nieinwazyjny test na ojcostwo – czym różni się od innych badań na ojcostwo w ciąży?

Nieinwazyjny test na ojcostwo zapewnia ciężarnej kobiecie i jej dziecku pełne bezpieczeństwo, gdyż nie wiąże się z żadnym ryzykiem poronienia. Jest to jedna z głównych zalet badania, dodatkowo odróżniająca go od innych badań ojcostwa wykonywanych w ciąży.

Innym testem na ojcostwo w ciąży 🤰, który gwarantuje pewny wynik, ale wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań lub poronienia jest badanie na ojcostwo z płynu owodniowego – dostępne po 15 tygodniu ciąży [4].

Pobranie próbek podczas prenatalnych badań diagnostycznych powinno być przeprowadzone tylko przez doświadczonych specjalistów 🧑‍⚕. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w około 0,3-1% przypadków może dojść do utraty ciąży [4].

Do testu wykorzystywane są próbki od dziecka w postaci płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki, próbki od matki w postaci wymazów z policzka i próbki od potencjalnego ojca – wymazy z policzka bądź próbki niestandardowe np. włosy z cebulkami, niedopałek papierosa 🚬, golarka 🪒 [4].

Biorąc pod uwagę, w jaki sposób pobierany jest materiał genetyczny od dziecka, oczywiste wydaje się, że nieinwazyjny test na ojcostwo daje zarówno 100% pewności, jak i 100% bezpieczeństwa 💯.

Jakie są korzyści z nieinwazyjnego testu na ojcostwo?

Nieinwazyjny test na ojcostwo to przede wszystkim: pełne bezpieczeństwo badania ✅, odzyskanie spokoju ✅, pozbycie się wątpliwości ✅, możliwość jednoczesnego ustalenia ojcostwa i sprawdzenia stanu zdrowia dziecka ✅, lepsze przygotowanie się do roli rodzica ✅, unormowanie sytuacji prawnej rodziny ✅, możliwość uznania ojcostwa przed narodzinami dziecka ✅.

Gdy dziecko ma się urodzić poza małżeństwem, a matka dziecka lub ojciec mają jakiekolwiek wątpliwości co do biologicznego ojcostwa, wyniki testów DNA mogą pomóc w podjęciu decyzji o prawnym uznaniu ojcostwa przed narodzinami dziecka. W tym celu ojciec dziecka musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, a matka je potwierdzić i wyrazić zgodę. Jeśli nie zrobi tego w czasie 3 miesięcy od złożenia oświadczenia przez mężczyznę, do uznania dziecka nie dojdzie [5].

Dzięki uznaniu dziecka mężczyzna staje się pełnoprawnym ojcem, czyli posiada pełne prawa rodzicielskie i po przyjściu dziecka na świat, zostaje wpisany w jego akt urodzenia [5].

Nieinwazyjny test na ojcostwo może pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji, przywrócić spokój i poczucie stabilizacji. Prosta i bezpieczna procedura badania zajmuje tylko chwilę, a gwarantuje pewną i jednoznaczną odpowiedź na całe życie.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  2. https://ojcostwoprenatalne.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/pakiet-pewna-mama/
  3. https://ojcostwoprenatalne.pl/badania-ojcostwa-w-ciazy/
  4. https://www.testdna.pl/test-na-ojcostwo-w-czasie-badan-diagnostycznych-w-ciazy/
  5. https://ojcostwoprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa-w-czasie-ciazy-prawo/

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/06/2022

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *