Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: porady > Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej jest jak najbardziej możliwy i polega na wyizolowaniu DNA dzieci z próbek pobranych podczas badań prenatalnych 🧬. Jednak nie jest to szeroko dostępna forma badania – posiadają ją w ofercie tylko wyspecjalizowane, nieliczne placówki🏥.

Testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej wykonywane przed narodzinami dzieci, dają tak samo jednoznaczny i pewny wynik, jak te przeprowadzane po porodzie.

test na ojcostwo w ciąży a ciąża bliźniacza, test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej, test na ojcostwo a ciąża bliźniacza, testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza – czym jest ciąża bliźniacza?

Test na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – na czym polega?

Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej – bliźnięta jedno- i dwujajowe

Cena testu na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – jaki jest koszt?

Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza – czym jest ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza jest to najczęściej występująca ciąża mnoga 🤰. Bliźnięta mogą być jedno- lub dwujajowe. Bliźniaki jednojajowe są genetycznie identyczne – powstają w wyniku zapłodnienia jednej komórki przez jeden plemnik, a do podziału dochodzi później.

Bliźnięta mogą być: dwukosmówkowe dwuowodniowe, jednoowodniowe jednokosmówkowe, jednokosmówkowe dwuowodniowe. Natomiast bliźniaki dwujajowe powstają w efekcie zapłodnienia przez dwa plemniki dwóch komórek jajowych. Ich płeć może być taka sama lub różna. Każdy z zarodków ma oddzielne łożysko i kosmówkę.

Jak zatem wygląda test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej? Wyjaśniamy poniżej.

Test na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – na czym polega?

Dlaczego testy na ojcostwo w ciąży bliźniaczej posiadają w ofercie tylko nieliczne placówki? Otóż procedura badania w przypadku bliźniąt polega na analizie DNA dzieci wyizolowanego z płynu owodniowego lub wycinka kosmówki, pobranego podczas badań prenatalnych 🧪.

Od matki konieczny jest wymaz z policzka, natomiast od ojca pozyskiwana jest dowolna próbka, np. wymaz z policzka, szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami. Następnie porównuje się profile genetyczne dzieci z DNA matki oraz mężczyzny. Badanie to przeprowadza się już od 15 tygodnia ciąży.

Zarówno procedura badania amniopunkcji (pobrania płynu owodniowego) i pobrania kosmówki jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów, na najwyższej jakości sprzęcie, co zapewnia bezpieczeństwo kobiecie i dzieciom ✅.

Pobrane próbki materiału genetycznego są również wykorzystywane do badania wad wrodzonych u dzieci – badania prenatalne analizują, czy płody nie mają wady wrodzonej 🚼.

Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej – bliźnięta jedno- i dwujajowe

Gdy mamy do czynienia z testem na ojcostwo w ciąży a ciążą bliźniaczą jednojajową, to wystarczy pobrać jedną próbkę, gdyż DNA tych bliźniąt jest identyczne – profile genetyczne nie różnią się od siebie.

W przypadku bliźniąt dwujajowych konieczne jest pobranie dwóch próbek od obojga dzieci (materiały genetyczne dzieci nie są identyczne). Bliźniaki mogą pochodzić od dwóch różnych ojców – sytuacja ta jest rzadka, ale możliwa.

Cena testu na ojcostwo, a ciąża bliźniacza – jaki jest koszt?

Cena testów na ojcostwo w ciąży bliźniaczej zaczyna się od 2047 zł 💰. Wynik dostępny jest już od 5 do 10 dni od otrzymania próbek przez laboratorium. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość przyspieszenia badania do 48h.

To może Cię zainteresować: Gdzie można zrobić test na ojcostwo?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 29/11/2021

Wpisany w:: porady, Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium