Koszt testów DNA – ile zapłacimy za ustalenie ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Cena testu na ojcostwo > Koszt testów DNA – ile zapłacimy za ustalenie ojcostwa?

Koszt testów DNA – ile zapłacimy za ustalenie ojcostwa?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt testów DNA na ojcostwo? Nie ty jeden. Jest to temat bardzo często poruszany na różnych forach internetowych. Internauci często zadają sobie pytanie, czy test ojcostwa wykonany za 600 zł daje taką samą pewność wyniku, jak test, którego koszt wynosi 1200 zł. Skąd biorą się te różnice w cenie? Sprawdźmy!

koszt testów DNA

Spis treści:

Koszt testów DNA – dodatkowe opłaty
Koszt testów DNA na ojcostwo zależy od tego, jak laboratorium dba o pewność wyniku
Dyskrecja, ochrona danych osobowych, pomoc konsultanta – to też wpływa na koszt testów DNA

Koszt testów DNA – dodatkowe opłaty

Wybierając laboratorium do testu na ojcostwo, warto zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty. I tu UWAGA! Po uwzględnieniu dodatkowych kosztów może się okazać, że oferta badania, którą początkowo uznaliśmy za wyjątkowo atrakcyjną, już taka atrakcyjna nie jest.

Za jakie usługi laboratorium genetyczne może kazać nam dopłacić:

 • Za wysyłkę zestawu do pobrania próbek, odbiór próbek od pacjenta czy przesłanie wyniku analizy.
 • Za pobranie próbek w placówce przez osobę z personelu medycznego.
 • Za ponowne pobranie próbki, w sytuacji, gdy pierwsza nie nadaje się do analizy z powodu zbyt niskiej jakości.
 • Za analizę próbki innej niż wymaz z policzka, np. szklanki, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, włosów z cebulkami. Pobierając dodatkowe opłaty za wykorzystanie takich „niestandardowych” próbek, laboratoria tłumaczą się tym, że ich analiza jest trudniejsza i często kończy się niepowodzeniem, tymczasem najczęściej wynika to po prostu z braku doświadczenia.
 • Za włączenie do badania próbek od matki.
 • Za rozszerzenie analizy z 16 do 24 markerów genetycznych.
 • Za dodatkowe ubezpieczenie badania.

Często koszt testów DNA jest niski do momentu, kiedy wszystko przebiega planowo. Trzeba jednak pamiętać, że w tego typu badaniach wykorzystuje się materiał biologiczny i mimo iż pobranie wymazu z policzka lub zebranie innej próbki jest bardzo proste, to zawsze istnieje ryzyko, że materiał będzie zbyt niskiej jakości do otrzymania pewnego wyniku. Oczywiście takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, jednak nie można ich wykluczyć. W efekcie może wiec zdarzyć się że analizę trzeba będzie powtórzyć, włączyć dodatkową osobę lub rozszerzyć liczbę badanych markerów z 16 do 24.

Nie chcąc narazić się na dopłaty, warto wybrać takie laboratorium, które wszelkie dodatkowe opcje i usługi ma już wliczone w cenę badania, a analizę wykonuje do skutku, czyli do uzyskania pewnego wyniku. Wówczas klient ma pewność, że pierwotna cena testu DNA na ojcostwo, nawet jeżeli wyższa, jest ceną ostateczną.

Warto przeczytać: Czy mieszkając za granicą, mogę zrealizować badanie na ojcostwo w polskim laboratorium?

Koszt testów DNA na ojcostwo zależy od tego, jak laboratorium dba o pewność wyniku

Każde profesjonalne laboratorium genetyczne musi trzymać się pewnych standardów podczas wykonywania testów na ojcostwo. Tylko dzięki temu może wydawać pewne i jednoznaczne wyniki. Oto kilka kluczowych elementów, które mają wpływ na jakość prowadzonych analiz, a co za tym idzie wiarygodność wyniku:

 • Jakość stosowanych odczynników – ważne, aby nie były to odczynniki „domowej roboty”. Mimo iż jest to rozwiązanie o wiele tańsze, to takie odczynniki nie posiadają niezbędnych walidacji. Używanie własnoręcznie zrobionych odczynników może doprowadzić do błędów w samej analizie. Dlatego najlepiej wybrać laboratorium, które stosuje tylko wysokiej klasy odczynniki, choć oczywiście będzie się to wiązało z wyższą ceną badania.

 

 • Certyfikaty – certyfikaty są dowodem na to, że praca laboratorium jest oceniana przez specjalistę z zewnątrz (niezależnego eksperta). Jakie certyfikaty powinno posiadać laboratorium genetyczne wykonujące testy na ojcostwo? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Aby ją zdobyć, placówka musi bowiem spełnić cały szereg bardzo rygorystycznych wymogów.

 

 • Analiza większej liczby markerów – marker genetyczny to nic innego jak konkretne miejsce na DNA. W standardowych testach na ojcostwo bada się takich markerów 16. Teoretycznie to wystarczy do uzyskania pewnego wyniku, a przynajmniej tak tłumaczą się laboratoria genetyczne, które korzystają w swoich badaniach z takiej właśnie puli markerów. Może się jednak zdarzyć, że do uzyskania jednoznacznego wyniku liczbę tę trzeba zwiększyć do 24 markerów. Gdy nie ma takiej możliwości, konieczne staje się włączenie dodatkowej osoby – najczęściej matki dziecka. Inaczej nie ma szans na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Trzeba pamiętać, że Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii uznaje wynik testu na ojcostwo za pewny wyłącznie wtedy, gdy potwierdzi on ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%. Przy analizie podstawowych 16 markerów genetycznych laboratorium może nie uzyskać tak wysokiego prawdopodobieństwa.

 

 • Badanie wykonane 2-krotnie – koszt testów DNA na ojcostwo bez wątpienia zwiększa powtórne wykonanie analizy, gdy wykaże ona wykluczenie ojcostwa. Rezygnując z tego elementu można by sporo zaoszczędzić – to fakt. Trzeba jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pracują ludzie, zawsze istnieje jakieś  ryzyko pomyłki. Właśnie dlatego profesjonalne laboratoria genetyczne wdrażają specjalny system kontroli na każdym etapie badania…i wykonują drugi raz całą analizę (przeważnie z dwóch różnych próbek), gdy badanie wykluczy ojcostwo.

 

 • Doświadczenie laboratorium – im dłużej laboratorium działa na rynku, tym większe ma doświadczenie i tym pewniejsze wydaje wyniki. Wybierając laboratorium, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie i sprawdzić, jakie rodzaje testów się w niej znajdują. Niektóre laboratoria genetyczne wykonują wyłącznie prywatne badania na ojcostwo, mimo, że z punktu widzenia samej analizy DNA cała procedura wykonania testu sądowego wygląda dokładnie tak samo. Warto zwrócić uwagę również na zakres analizowanych próbek – czy placówka przyjmuje do badania same wymazy czy może również materiały „niestandardowe”. Im dłuższa lista przedmiotów mogących posłużyć jako źródło materiału DNA, tym większe doświadczenie laboratorium.

Dyskrecja, ochrona danych osobowych, pomoc konsultanta – to też wpływa na koszt testów DNA

Laboratorium genetyczne musi wdrożyć zaawansowane procedury bezpieczeństwa, aby chronić dane osobowe swoich klientów i zapewnić im dyskrecję, na której tak bardzo im zależy. Może zdarzyć się tak, że klient nie otrzyma informacji o badaniu podczas pierwszego kontaktu, a dopiero po weryfikacji jego tożsamości. Niektórych klientów takie procedury denerwują, bo chcieliby uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytanie od razu. Jest to jednak celowy zabieg, który ma zapewnić dyskrecję i chronić ich dane.

Równie ważna jest możliwość skorzystania z konsultacji telefonicznej. W trakcie realizacji testu na ojcostwo mogą pojawić się pytania, na które klient będzie chciał uzyskać szybką odpowiedź. W takiej sytuacji dobrze jest mieć możliwość telefonicznej konsultacji z pracownikiem laboratorium.

Ciekawy artykuł: Jak zrobić test na ojcostwo szybko i dyskretnie?

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: Designed by Freepik

5/5 - (6 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/01/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Cena testu na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium