Koszt testów DNA – ile wynosi i od czego zależy? Sprawdź! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Koszt testów DNA – ile wynosi i od czego zależy?

Koszt testów DNA – ile wynosi i od czego zależy?

Koszt testów DNA jest naprawdę różnorodny. Badania genetyczne wykonuje się bowiem zarówno w celu wykrycia danej choroby czy predyspozycji do zachorowania, jak i sprawdzenia ojcostwa czy pokrewieństwa. Ważne jednak, żeby wszystkie badania DNA wykonywać w sprawdzonym i wiarygodnym laboratorium, które specjalizuje się właśnie w testach genetycznych. Koszt testów DNA – co warto o nim wiedzieć?

Jaki jest koszt testów DNA, Co wpływa na koszt testów DNA, Kto ponosi koszty za testy DNA, Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo

Jaki jest koszt testów DNA?
Co wpływa na koszt testów DNA?
Kto ponosi koszty za testy DNA?
Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo?

Jaki jest koszt testów DNA?

To, jaki jest koszt testów DNA, zależy przede wszystkim od rodzaju badania: czy jest to test medyczny (np. w kierunku trombofilii wrodzonej, celiakii czy hemochromatozy) czy może badanie pokrewieństwa albo ojcostwa. Warto pamiętać, że badania DNA wykonuje się raz w życiu (analizowane geny nie zmieniają się), więc ich wynik musi być wiarygodny – dlatego nie warto kierować się tylko najniższą ceną.

Co wpływa na koszt testów DNA?

Zatem co wpływa na koszt testów DNA? Ważne przede wszystkim, czy laboratorium ma akredytację PCA (istotna w przypadku badań ojcostwa), certyfikaty i czy ma doświadczenie w realizacji badań DNA. Coraz częściej badania genetyczne wykonują bowiem zwykłe laboratoria analityczne, które specjalizują się w badaniach innego typu. Na koszt testów DNA wpływają też używane odczynniki, czas oczekiwania na wynik i zakres badania (np. 24 markery DNA przy badaniu ojcostwa czy zakres analizowanych genów przy celiakii).

Kto ponosi koszty za testy DNA?

A kto ponosi koszty za testy DNA? Za badania genetyczne płaci zleceniodawca badania, chyba że między uczestnikami pojawią się inne ustalenia. Jeśli jest to sądowy test na ojcostwo zlecony przez sąd, koszt pokrywa zwykle strona, która przegrała proces. Oczywiście sędzia może zdecydować się też na inny podział kosztów, np. po połowie, lub przeniesienie ich na Skarb Państwa (bardzo rzadko).

Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo?

Chcesz wiedzieć, jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo? W wiarygodnym laboratorium wynosi on ok. 1000-2000 złotych za badanie po narodzinach i ok. 2000-6000 złotych przed narodzinami (w ciąży). Bez względu na to, kiedy rodzina zdecyduje się na test na ojcostwo, wynik badania będzie pewny.

Data publikacji: 18/02/2019, Data aktualizacji: 16/09/2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium