Hemochromatoza - czy masz objawy tej choroby? Sprawdź Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Hemochromatoza – czy masz objawy tej choroby?

Hemochromatoza – czy masz objawy tej choroby?

Zmęczenie, bóle brzucha, problemy z erekcją czy niepłodność… To tylko niektóre z objawów hemochromatozy – groźnej choroby związanej z nadmiernie odkładającym się żelazem. Sprawdź, co jeszcze powinno Cię zaniepokoić i jak wykryć, czy chorujesz!

hemochromatoza

Pierwsze objawy hemochromatozy są nieoczywiste

To głównie zmęczenie i osłabienie całego organizmu, bóle stawów (przede wszystkim międzypaliczkowych), bóle brzucha, a także nieprawidłowe wyniki badań: powiększona wątroba wykryta w czasie USG jamy brzusznej i wzrost aminotransferaz wykryty w czasie badań krwi. Pierwsze objawy występują zwykle po 30-40. roku życia, u kobiet trochę później.

Tego typu symptomy nie są charakterystyczne i mogą być związane z wieloma innymi schorzeniami. To właśnie dlatego mało kto zdaje sobie sprawę, że ich obecność może zwiastować naprawdę niebezpieczną chorobę…

Hemochromatoza – gdy żelazo uszkadza narządy…

Ta niebezpieczna choroba polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza w tkankach – najczęściej z powodu mutacji genu HFE. Zbyt duża ilość tego pierwiastka uszkadza narządy – chodzi głównie o wątrobę, dwunastnicę, serce, przysadkę mózgową czy nerki.

Gdy przeładowanie żelazem powoduje zmiany w tkankach, objawy i powikłania to już nie tylko zmęczenie czy bóle brzucha.

Zobacz też: Hemochromatoza – choroba, która może powodować m.in. impotencję

Nieleczona hemochromatoza zwiększa ryzyko śmierci

W ciągu 5 lat rośnie ono aż o 60%! hemochromatoza podwyższa również prawdopodobieństwo zachorowania na raka wątrobowokomórkowego 200 razy i powoduje inne powikłania. Jakie? Uszkodzone przez żelazo narządy niestety nie działają dobrze…

Z tego powodu u chorego mogą wystąpić m.in. impotencja, niepłodność, nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, spadek libido, zanik owłosienia łonowego czy nawet marskość wątroby.

Szybka diagnoza to klucz do zdrowia

Jednoznaczną diagnozę można postawić na podstawie wyników testu DNA w kierunku mutacji w genie HFE. Warto zdecydować się na badanie jak najszybciej – tylko wtedy możliwe będzie uniknięcie powikłań lub nawet cofnięcie zmian (w tym zaburzeń erekcji czy niepłodności). Im później rozpocznie się leczenie, tym szanse będą niższe. Niestety obecnie średni czas od wystąpienia objawów do zdiagnozowania hemochromatozy wynosi aż 10 lat.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/11/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium