Jakie są sposoby na ustalenie ojcostwa?
Zdarza się, że mężczyźni oraz kobiety nie zawsze mają pewność odnośnie tego, kto jest ojcem wychowanego przez nich dziecka. Ta kwestia może mieć kluczowe znaczenie podczas spraw o alimenty czy nawet spraw rozwodowych. Każdy mężczyzna chciałby wiedzieć, czy jest ojcem dziecka, na które płaci alimenty. Warto wiedzieć, jak ustalić ojcostwo z zachowaniem wysokiej wiarygodności.
Jak ustalić ojcostwo? Badanie DNA niepodważalnym dowodem
Jak ustalić ojcostwo? Sposób pobierania próbek
Jak ustalić ojcostwo? Różnica między domniemaniem a uznaniem ojcostwa
Jak ustalić ojcostwo? Kto może złożyć wniosek do sądu?
Spis treści
Jak ustalić ojcostwo? Badanie DNA niepodważalnym dowodem
Badania DNA to jedyna metoda ustalania ojcostwa, której wiarygodność dochodzi do 99,9%. Ryzyko pomyłki jest tak niskie, że badania genetyczne są wykorzystywane jako dowód w sprawach sądowych. Istnieje możliwość określenia ojcostwa zarówno u dziecka narodzonego, jak i znajdującego się w łonie matki.
Jak ustalić ojcostwo? Sposób pobierania próbek
Standardowym sposobem pobierania próbek jest uzyskanie wymazu z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca oraz dziecka. Można także pobrać do analizy krew żylną. Możliwe jest badanie na ojcostwo na podstawie tzw. mikrośladów – włosa, kawałka paznokcia czy maszynki do golenia. W przypadku badań na ojcostwo wykonywanych podczas trwania ciąży, wykorzystuje się próbkę płynu owodniowego pobraną od ciężarnej pod nadzorem lekarza.
Jak ustalić ojcostwo? Różnica między domniemaniem a uznaniem ojcostwa
Domniemanie ojcostwa nie jest tożsame z uznaniem ojcostwa. Zasada domniemania obowiązuje w przypadku osób trwających w związku małżeńskim oraz byłych małżonków w okresie do 300 dni od daty oficjalnego zakończenia związku. Nawet jeśli dziecko jest owocem innego związku, zgodnie z prawem ojcem uznaje się małżonka. Wyjściem z sytuacji jest wniesienie pozwu do sądu o zaprzeczenie ojcostwa.
Jak ustalić ojcostwo? Kto może złożyć wniosek do sądu?
Kwestia tego, jak ustalić ojcostwo dla sprawy sądowej jest prosty – należy to zrobić na polecenie sądu z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, które maksymalnie ograniczą możliwość fałszerstwa. Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść do sądu matka dziecka, jej mąż, prokurator lub samo dziecko.
pewnytato.pl Data publikacji: 13/02/2021, Data aktualizacji: 18/03/2021