Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa?

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa?

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca, Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez matkę, Jaki jest czas oczekiwania na sądowe ustalenie ojcostwa, Jakie koszty są związane z sądowym ustaleniem ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa jest to nic innego, jak jeden ze sposobów, tuż obok uznania ojcostwa przez ojca, na ustalenie ojcostwa według polskiego prawa rodzinnego. Odbywa się ono w przypadku, gdy nie zachodzi domniemanie, iż ojcem dziecka jest mąż matki, bądź takie domniemanie zostało obalone.

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca?
Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez matkę?
Jaki jest czas oczekiwania na sądowe ustalenie ojcostwa?
Jakie koszty są związane z sądowym ustaleniem ojcostwa?

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca?

Sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca może dojść do skutku wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko żyje i nie jest osobą pełnoletnią. Pozew sądowy odnośnie ustalenie ojcostwa może wnieść domniemany ojciec dziecka w przypadku, gdy matka dziecka nie chce się zgodzić na uznanie. Pozew składa się do sądu rejonowego, właściwego na miejsce zamieszkania powoda. W sądzie mężczyzna jest zobowiązany przedstawić dowody, do których zalicza się między innymi wynik testu DNA na ojcostwo.

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa przez matkę?

Zamiar sądowego ustalenia ojcostwa kierowanego przez matkę dziecka powinno zostać zrobione przez wniesienie pozwu do sądu rodzinnego przeciwko domniemanemu ojcu dziecka. Pozew składa się w wydziale rodzinnym. Matka dziecka, jako strona wnosząca pozew jest zawsze zwolniona z kosztów sądowych, czyli nie uiszcza opłaty od pozwu, ani nie ponosi innych wydatków związanych z procesem. Istotną kwestią, którą należy zapamiętać jest to, że w procesie o ustalenie ojcostwa obowiązuje zasada prawdy obiektywnej.

Jaki jest czas oczekiwania na sądowe ustalenie ojcostwa?

Jeżeli chodzi o kwestię oczekiwania na sądowe ustalenie ojcostwa to czas ten jest uzależniony od pojawienia się wyników badania DNA. Zazwyczaj na wynik testu na ojcostwo czeka się około kilku dni. Aczkolwiek, jeżeli stronom procesu zależy na przyśpieszeniu tej czynności to za dodatkową opłatą można poznać wynik badania na ojcostwo nawet w ciągu tygodnia.

Jakie koszty są związane z sądowym ustaleniem ojcostwa?

Koszty sądowego ustalenia ojcostwa uzależnione są od tego czy test na ojcostwo przeprowadzany jest w okresie ciąży, czy już po narodzinach dziecka. Bowiem ten pierwszy rodzaj badania wynosi około 5000 – 7000 złotych, a badanie przeprowadzone po przyjściu dziecka na świat wynosi około 1000 – 1700 złotych.

Data publikacji: 27/06/2020, Data aktualizacji: 20/07/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium