Jak ustalić ojcostwo w ciąży? Ustalenie ojcostwa w ciąży Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Jak ustalić ojcostwo w ciąży?

Jak ustalić ojcostwo w ciąży?

Jak ustalić ojcostwo w ciąży

 

Aby ustalić ojcostwo w ciąży, należy wykonać test DNA na ojcostwo. Można to zrobić od 8. tygodnia ciąży z próbek krwi matki lub po 11. albo 15. tygodniu – z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Ta druga metoda polega na pobraniu próbek w czasie prenatalnych. Wynik badania ojcostwa w ciąży jest równie pewny jak tego po narodzinach dziecka.

Jak ustalić ojcostwo w ciąży z krwi matki

Ustalić ojcostwo w ciąży z krwi matki można dlatego, że już po 8. tygodniu w jej krwiobiegu znajduje się wystarczająca ilość DNA dziecka, by wynik był pewny. W związku z tym laboratorium może wyizolować materiał genetyczny dziecka i użyć go do testu na ojcostwo. Pobranie próbki przypomina badanie krwi – zwykłą morfologię. Jest to więc dla kobiety szybkie i komfortowe. Od mężczyzny pobiera się wymaz z policzka.

Następnie ustalane są profile genetyczne wszystkich badanych osób, które są dla każdego unikalne i dziedziczone po rodzicach. Zostają one ze sobą porównane, co pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa w sposób jednoznaczny.

Jak ustalić ojcostwo w ciąży z innych próbek

W ciąży można również ustalić ojcostwo z próbek, które zawierają komórki płodu – fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Próbka zostaje wtedy pobrana po 11. tygodniu podczas biopsji kosmówki lub po 15. tygodniu w czasie amniopunkcji. Ze względu na to, że są to badania prenatalne, DNA dziecka zostaje również przeanalizowane pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych, np. zespołu Downa. Można więc zyskać pewność zarówno co do ojcostwa, jak i zdrowia.

Próbka dziecka porównana jest z próbkami mężczyzny i matki – wymazami z policzka lub mikrośladami. Do mikrośladów zalicza się m.in. niedopałki papierosów, włosy z cebulkami czy zużytą gumę do żucia. Tak samo jak w przypadku testu z krwi, w laboratorium ustalane są i porównywane profile genetyczne osób badanych, co umożliwia pewne stwierdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka.

Jak ustalić ojcostwo w ciąży – formalności

Na pobranie próbek umówić można się w jednej z lokalizacji na terenie Polski – w zależności od miejsca zamieszkania. Ustalić datę badania na ojcostwo można telefonicznie, mailowo lub osobiście. Próbki pobierane są zawsze przez doświadczonych specjalistów. Ustalenie ojcostwa w ciąży możliwe jest anonimowo lub po podaniu danych osobowych, natomiast wynik przesyłany jest zawsze w dyskretnej przesyłce, bez oznakowań laboratorium. Można odebrać go również osobiście, telefonicznie lub mailowo po kilku-kilkunastu dniach.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/08/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa w ciąży

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium