Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Ciąża to często długo wyczekiwany, pełen wzruszeń i ekscytacji okres w życiu wielu kobiet. Noszenie pod swoim sercem małej istoty potrafi być niesamowitym, prawdziwie magicznym przeżyciem. Jednak jak wszystko na tym świecie, ciąża może również ciągnąć za sobą te mniej radosne momenty. Co bowiem zrobić, kiedy istnieje niepewność dotycząca ojcostwa? Czy można sprawdzić, który z partnerów jest ojcem naszej nienarodzonej jeszcze pociechy? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe!

czy mozna sprawdzic ojcostwo w ciazy

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Świat, w którym żyjemy, wiecznie się rozwija i pędzi z postępami do przodu, często z prędkością światła. Technologia i wiedza ciągle się poszerzają – dotyczy to również współczesnej medycyny. Mimo że mogłoby to wydawać się niemożliwe, test na ojcostwo można bowiem wykonać na długo przed narodzinami dziecka – w Polsce badania dostępne są już od 8 tygodnia ciąży.

Dlaczego warto sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Wczesne sprawdzenie, który z partnerów jest ojcem dziecka, pozwala zapewnić:

  • wewnętrzny relaks i równowagę podczas początkowego etapu rozwoju małej pociechy,
  • odprężenie oraz brak zmartwień czy nerwów wynikających z życia w ciągłej niepewności,
  • wcześniejsze i łatwiejsze przygotowanie się do nowego etapu, jakim jest macierzyństwo,
  • rozwianie wszelkich wątpliwości, które często mogą przyprawiać o dużą dawkę stresu niekorzystnie wpływającą zarówno na matkę, jak i na dziecko.

Jakie są sposoby sprawdzenia ojcostwa w ciąży?

W polskiej medycynie istnieją 2 sposoby na sprawdzenie ojcostwa. Każdy z nich daje dokładny, rzetelny wynik i pomaga rozstrzygnąć – potwierdzić lub wykluczyć – biologiczne ojcostwo.

  • Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia polega na zbadaniu krwi przyszłej mamy oraz wymazu z policzka potencjalnego ojca dziecka (z krwi matki możliwe jest odseparowanie DNA dzieciątka). Próbka krwi pobrana zostaje przez jedną z pielęgniarek w przychodni (lub podczas wizyty domowej). Poczytaj więcej: Ustalenie ojcostwa w ciąży? Tak, jest możliwe już od 8 tc!
  • Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia to zbadanie płynu owodniowego z wymazu z policzka matki oraz jakiejkolwiek próbki od ojca, zawierającej jego DNA (może to być na przykład szczoteczka do zębów lub niedopałek papierosa). Test ten pozwala nie tylko przekonać się o biologicznym ojcostwie, ale informuje też o stanie zdrowia maluszka. Rodzice uzyskać mogą wyniki dziecka pod kątem wielu wad genetycznych. Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Czy sprawdzenie ojcostwa w ciąży jest pewne?

Jak najbardziej, sprawdzenie ojcostwa w czasie trwania ciąży daje tak samo pewny wynik jak po jej zakończeniu. Dzieje się tak, ponieważ DNA człowieka kształtuje się już podczas poczęcia i pozostaje bez zmian do końca naszego życia, dlatego nie ma żadnej różnicy czy próbka dziecka zostanie pobrana jeszcze w łonie matki czy w jakimkolwiek okresie życia po narodzinach.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/08/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium