Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym ciężarnej przysługuje prawo do wymagania pomocy finansowej w trakcie ciąży przez ojca nienarodzonego jeszcze dziecka. Mężczyzna może zgodzić się do udzielania wsparcia finansowego dobrowolnie. Jeżeli jednak przyszłym rodzicom nie uda się dojść do porozumienia sprawa może trafić na wokandę. Jeśli chcesz ubiegać się o alimenty w ciąży, to zapraszamy do lektury.
Spis treści
Alimenty w ciąży – co mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy?
Artykuł 141. § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jednoznacznie określa, że:
⏩ ojciec nie będący mężem matki zobowiązany jest to uczestniczenia w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia zobowiązań wynikających z samej ciąży, jak i porodu oraz wydatków pokrywających trzymiesięczne utrzymanie matki w okresie porodu.
Innymi słowy mówiąc: na przyszłego ojca nałożony jest obowiązek opieki finansowej nad matką nienarodzonego dziecka. Jeżeli takiego wsparcia nie udaje uzyskać się dobrowolnie, sprawę należy skierować do sądu, wypełniając pozew mający na celu przyznanie alimentów w ciąży.
Uznanie dziecka nienarodzonego – ojciec może zrobić to dobrowolnie
Jeszcze przed narodzinami dziecka, jego ojciec może złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego, Sądzie Opiekuńczym lub konsulacie oświadczenie o uznaniu dziecka. Aby nabrało ono mocy prawnej, przyszła matka ma obowiązek potwierdzić jego treść.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi należy tego dokonać w ciągu 3 miesięcy od złożenia oświadczenia. W momencie gdy mężczyzna zostaje uznany za ojca w ujęciu prawnym, będzie zobligowany udzielenia zarówno matce, jak i dziecku finansowego wsparcia (także w trakcie ciąży).
⏩ Poczytaj więcej: Uznanie ojcostwa przed porodem? To możliwe, ale…
Uwiarygodnienie ojcostwa – gdy uznanie nie jest możliwe
W sytuacji, gdy ojciec nie chce brać odpowiedzialności (także finansowej) za dziecko oraz jego matkę, należy złożyć w sądzie pozew o uwiarygodnienie ojcostwa oraz wypłacenie alimentów (pomocy finansowej) w takcie ciąży.
W celu uwiarygodnienia ojcostwa warunkiem koniecznym jest uprawdopodobnienie, że mężczyzna, na którego ma zostać nałożony obowiązek alimentacyjny, jest ojcem dziecka.
Alimenty w ciąży – co pomoże podjąć decyzję?
Testy genetyczne mające na celu ustalenie lub wykluczenie ojcostwa można przeprowadzić już od 8 tygodnia ciąży. Chociaż jest to badanie wykonywane do celów prywatnych, wielu osobom pozwala rozwiać wątpliwości.
Jednoznaczny rezultat testu genetycznego bardzo często determinuje potrzebę zagwarantowania zarówno dziecku, jak i jego matce wsparcia finansowego na odpowiednim poziomie.
⏩ To może Cię zainteresować: Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?