Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Testy na ojcostwo – najczęściej zadawane pytania

Testy na ojcostwo – najczęściej zadawane pytania

Ustalenie ojcostwa

  1. Ustalenie ojcostwa – od czego zacząć?
  2. Jaka jest pewność wyniku testu na ojcostwo?
  3. Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do testu na ojcostwo?
  4. W jaki sposób próbki DNA pobierane są do testu na ojcostwo?
  5. Na czym polega test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?
  6. Ile kosztuje test na ojcostwo?
  7. Gdzie wykonać test na ojcostwo?
  8. Jaka jest różnica między prywatnym testem na ojcostwo a sądowym?
  9. Od kogo trzeba pobrać próbki do testu na ojcostwo?
  10. Ile trwa test na ojcostwo?

1. Ustalenie ojcostwa. Od czego zacząć?

Analiza DNA to najdoskonalsza metoda ustalania pokrewieństwa. Dzięki niej można potwierdzić biologiczne ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,9999 %, co w statystyce genetyki populacyjnej określane jest jako „prawie dowiedzione”, bądź też wykluczyć ze 100 % pewnością. Wynik prawidłowo przeprowadzonego testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa jest jednoznacznym i pewnym rozstrzygnięciem niepewnego ojcostwa.

2. Ustalenie ojcostwa. Jaka jest pewność wyniku?

Ustalenie ojcostwa to bardzo ważna decyzja, z którą często wiążą się pewne obawy. Strach przed tym, co nieznane jest naturalny dla człowieka, dlatego też kiedy zdecydujesz się na ten krok powinieneś zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi testów DNA w kierunku ustalenia ojcostwa. Gdy już „oswoisz” się z tematem, kolejnym krokiem, jaki musisz zrobić jest wybór laboratorium. To bardzo ważne abyś powierzył wykonanie badania profesjonalnej firmie spełniającej odpowiednie normy. Zapoznaj się z ofertami laboratoriów genetycznych i wybierz to, które proponuje Ci najlepsze warunki i jednocześnie daje gwarancję jakości. W dokonaniu tego wyboru pomoże Ci odpowiednia sekcja portalu – Jak wybrać laboratorium.

O tym, kiedy test na ojcostwo jest pewny, mówią też dwa poniższe filmy:


3. Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do badania?

Standardowo materiał genetyczny wykorzystywany podczas testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Istnieje także możliwość wyizolowania DNA z tzw. „mikrośladów”, którymi mogą być np. szczoteczka do zębów, smoczek, zużyta chusteczka, guma do żucia czy włos wyrwany z cebulką. Doświadczone laboratorium DNA zbada tak naprawdę KAŻDĄ próbkę.

4. W jaki sposób pobierany jest materiał?

Pobranie materiału genetycznego potrzebnego do analizy jest tak proste, że można to zrobić samemu. W tym celu należy zamówić w laboratorium specjalny zestaw „wymazówek”, za pomocą którego należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund i jest całkowicie bezbolesne.

5. Na czym polega test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa polega na porównaniu profilu genetycznego domniemanego ojca i badanego dziecka. W tym celu laboratoria genetyczne stosują obecnie najczęściej metodę Multiplex STR. Jest to analiza, która wykorzystuje zmienność, czyli innymi słowy polimorfizm w niekodujących fragmentach genu (markerach). Sprawdza się ile powtórzeń określonych nukleotydów było w tych miejscach. Wynik badania podaje się w liczbach, które oznaczają ilość powtórzeń danego motywu nukleotydowego. Dla kogoś, kto nie jest obyty w świecie genetyki metoda ta wydaje się bardzo skomplikowana jednak wykwalifikowani specjaliści stosują ją z powodzeniem. Dzięki temu masz całkowitą pewność wyniku.

6. Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Obecnie cena waha się pomiędzy 600 zł, a 2000 zł. Powodów tej rozbieżności jest co najmniej kilka. Cena testu na ojcostwo zależy od wybranego laboratorium, rodzaju badania, metod jego przeprowadzenia oraz wielu innych. Ważna jest również jakość wykonywanych usług. Kupując jakiś produkt po wyjątkowo niskiej cenie zdajemy sobie zwykle sprawę z tego, że jego jakość różni się znacznie od tej, jaką posiada artykuł z tzw. „wyższej półki”. Dlatego też podczas wyboru laboratorium nie powinieneś sugerować się jedynie ceną. Pamiętaj że test na ojcostwo to badanie, które wykonujesz tylko raz, a jego wynik rzutuje na całe Twoje życie. 

7. Ustalenie ojcostwa. Gdzie wykonać test DNA?

Wybór odpowiedniego laboratorium jest bardzo ważny. W tym celu należy szczegółowo prześledzić ofertę firm świadczących tego rodzaju usługę. Wzrost popularności badań genetycznych sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowych laboratoriów, których oferty zawierają między innymi test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa. Ponadto wiele laboratoriów zajmujących się wcześniej innymi gałęziami genetyki zdecydowało się na dołączenie tego testu do listy wykonywanych badań. W związku z tym, aby nie stać się „łakomym kąskiem” firm poszukujących nowych źródeł zysku powinieneś dobrze zastanowić się zanim podejmiesz tę decyzję. Sprawdź nasz artykuł – Gdzie można zrobić test na ojcostwo, w którym podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze laboratorium – ta wiedza jest niezbędna, aby wiedzieć gdzie warto wykonać test DNA.

premiumLEX

REKLAMA

8. Jaka jest różnica pomiędzy testem prywatnym a sądowym?

Jeśli chcesz wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa tylko i wyłącznie z pobudek prywatnych i nie zamierzasz przedstawiać wyniku z badania w sądzie, powinieneś zlecić wybranej firmie wykonanie testu prywatnego. Czułość metody, czyli tym samym pewność wyniku jest w przypadku testów prywatnych taka sama jak przy tych wykonywanych do celów sądowych. Oba badania różnią się jednak procedurą pobrania materiału.
Jeśli chcesz wykorzystać wynik testu DNA jako dowód w sądzie, powinieneś zlecić wybranej przez Ciebie firmie wykonanie testu sądowego. Materiał do testu pobiera się wówczas w punkcie pobrań wraz z dokonaniem na podstawie dokumentów tożsamości identyfikacji badanych osób. Do wyniku dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego. Zachowanie tej procedury sprawia, że wynik testu jest pełnowartościowym dowodem dla sądu.

9. Od kogo trzeba pobrać materiał do testu?

Materiał genetyczny do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa pobiera się od dziecka, domniemanego ojca i matki lub tylko od dziecka i domniemanego ojca Pobranie materiału genetycznego od matki jest wymagane jedynie w szczególnych przypadkach takich jak wystąpienie mutacji lub gdy rozpatruje się ojcostwo dwóch blisko spokrewnionych ze sobą mężczyzn albo gdy wykonywany jest sądowy test na ojcostwo. Gdy badanie wykonywane jest na co najmniej 24 markerach DNA, wtedy do badania wystarczą jedynie próbki od domniemanego ojca oraz dziecka.

10. Ustalenie ojcostwa. Jak długo trwa badanie?

Ustalenie ojcostwa nie trwa długo. W zależności od dostarczonych próbek trwa to średnio od 3 do 10 dni roboczych. Ustalenie ojcostwa w ciąży może zająć odrobinę więcej czasu – zazwyczaj jest to ok. 15 dni roboczych.

 

5/5 - (5 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/10/2015, Data aktualizacji: 10/02/2023

Wpisany w:: porady, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *