Zasady ustalania ojcostwa przed porodem Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Zasady ustalania ojcostwa przed porodem

Zasady ustalania ojcostwa przed porodem

Osoby żyjące w związkach nieformalnych często stosują uznanie ojcostwa przed porodem – procedura znacznie ułatwia życie już po narodzinach dziecka i sprawia, że para ma mniej spraw na głowie. Procedura jest prosta, dlatego warto znaleźć chwilę czasu i udać się wspólnie do wybranego Urzędu Stanu Cywilnego. 

Ile kosztuje uznanie ojcostwa przed porodem?
Czy trzeba uznać ojcostwo przed porodem?
Co trzeba zrobić, żeby uznać ojcostwo przed porodem?
Gdzie można uznać ojcostwo przed porodem?

Ile kosztuje uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest całkowicie bezpłatne – para nie musi ponosić w związku z procedurą żadnych kosztów. Nie ma znaczenia, jaki USC zostanie wybrany do złożenia oświadczenia – procedura jest jedna i nie wiąże się z opłatami ze strony obywateli.

Czy trzeba uznać ojcostwo przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest prawem, a nie obowiązkiem. Nie ma żadnych prawnych konsekwencji związanych z zaniechaniem tej procedury. Uznanie ojcostwa przed porodem przynosi jednak wiele korzyści – dziecko otrzymuje nazwisko ojca, ma prawo do dziedziczenia na wypadek jego śmierci, a ojciec ma wobec uznanego i urodzonego żywo dziecka obowiązek alimentacyjny. Jeśli ojciec ma zamiar uznać dziecko to najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o formalności jeszcze przed narodzinami.

Co trzeba zrobić, żeby uznać ojcostwo przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem wymaga wizyty ojca oraz matki dziecka w USC. Para może udać się do urzędu wspólnie, kobieta może jednak dopełnić formalności maksymalnie w 3 miesiące po uznaniu ojcostwa przez mężczyznę. Ojciec dziecka oświadcza przed urzędnikiem, iż jest ojcem dziecka, natomiast matka musi potwierdzić jego słowa. Para musi przedstawić urzędnikowi dowody tożsamości, kobieta musi posiadać zaświadczenie o swoim stanie bez względu na etap ciąży.

Gdzie można uznać ojcostwo przed porodem?

Ojcostwo przed porodem jest uznawane w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, ponieważ każda placówka dokonuje migracji danych. Najczęściej para wybiera USC odpowiadający miejscu ich zamieszkania. Nie ma konieczności składania oświadczenia w urzędzie odpowiadającym miejscu zameldowania kobiety czy mężczyzny.

Data publikacji: 17/01/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium