Matka dziecka może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa, jeśli ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym jej dziecka. Może to mieć miejsce z powodu zasady domniemania ojcostwa. Pozew musi zostać wniesiony w terminie do 6 miesięcy od daty narodzin dziecka, a zaprzeczenie ojcostwa trzeba udowodnić, np. przy użyciu wyników testu DNA na ojcostwo.
Spis treści
Zaprzeczenie ojcostwa przez matkę – procedury
Matka musi wnieść pozew w nieprzekraczalnym terminie do 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Pozywa ona ojca prawnego dziecka oraz dziecko.
Jeśli dziecko zmarło, zaprzeczenie ojcostwa nie jest możliwe. Wnosząc pozew, matka jest zobowiązana uiścić opłatę wstępną w wysokości 200 złotych, co może zrobić wpłacając pieniądze na konto bankowe, w kasie sądu lub naklejając na pozew naklejki opłat sądowych. Do pozwu konieczne jest również dołączenie jego kopii, która zostanie przekazana prokuratorowi.
Zaprzeczenie ojcostwa przez matkę – dowody
Podczas sprawy o zaprzeczenie ojcostwa, osoba pozywająca (w tym przypadku matka) musi udowodnić swoje racje, przedstawiając stosowne dowody w tej sprawie. Najpewniejszym i najbardziej wiarygodnym jest wynik badania na ojcostwo, który jest jednoznaczny i pozwala potwierdzić lub wykluczyć biologiczne ojcostwo.
Test ojcostwa do celów sądowych posiada specjalne procedury, dlatego jest dla sądu w pełni wiarygodnym i uznawanym dowodem. Podczas sprawy strona pozywająca musi wnieść więc wniosek o skierowanie do wykonania tego testu. Można oczywiście posłużyć się również innymi dowodami, np. wynikiem prywatnego testu na ojcostwo (jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu), dokumentami różnego typu czy zeznaniami świadków.
Zobacz też:
Wszystkim osobom, które chca wnieść sprawę o zaprzeczenie ojcostwa polecam kancelarię Legaleo z Gliwic – rewelacyjni adwokaci! Bardzo mi pomogli !