Spis treści
Czy możliwe jest zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka?
Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka nie jest możliwe. Jeśli mężczyzna dowie się, że nie jest biologicznym ojcem, może jednak w terminie do 6 miesięcy od tej daty złożyć pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Pozew taki złożyć może także kobieta oraz pełnoletnie dziecko (do 21. roku życia).
Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – procedury
Pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa wnosi się do sądu rejonowego właściwego miejscu zamieszkania pozwanego. W tym przypadku mężczyzna pozywa dziecko oraz matkę (jeśli żyje), matka dziecko oraz ojca prawnego (jeśli żyje), natomiast dziecko – mężczyznę i kobietę (jeśli żyje). Jeśli mężczyzna nie żyje, dziecko wnosi pozew przeciwko ustanowionemu kuratorowi. Ani mężczyzna ani kobieta nie mogą wnieść pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa wtedy, kiedy dziecko jest już pełnoletnie lub gdy nie żyje.
Osoba wnosząca pozew musi wnieść wstępną opłatę w wysokości 200 złotych. Po wygraniu procesu przestają obowiązywać wszystkie ustalenia, które wynikały z pokrewieństwa, m.in. władza rodzicielska.
Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – dowody
Osoba, która wniosła pozew, musi udowodnić swoje racje, przedstawiając np. wyniki badań DNA na ojcostwo. Test DNA daje wynik zawsze pewny i jednoznaczny, więc jest najbardziej wiarygodnym dowodem dla sądu. Można przedstawić jednak także inne, dodatkowe, m.in. dokumenty czy zeznania świadków. Mężczyzna musi również wykazać, że nie minęło 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego.
Zobacz też: