Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?

W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie, np. w sprawie o zaprzeczenie lub uznanie ojcostwa. W jakim wieku można go wykonać? Czy da się go wykonać po śmierci danej osoby? Odpowiadamy na te pytania!

w jakim wieku można zrobić test na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo to badanie genetyczne, które można wykonać w każdym wieku. Nasze DNA zostaje ustalone w momencie poczęcia i jest niezmienne dla każdej komórki ciała. Z tego też powodu test DNA wykonany u osoby starszej będzie tak samo pewny, jak badanie przeprowadzone u dziecka lub noworodka, a nawet test, który został wykonany w ciąży.

Test DNA na ojcostwo można wykonać najwcześniej od 8. tygodnia ciąży. Dzięki temu można poznać prawdę na temat domniemanego ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka. Po narodzinach badanie zrobić można od drugiej doby życia (czyli ok. 48 godzin po porodzie).

Dostarczenie wiarygodnego dowodu na rozprawę sądową może znacznie skrócić postępowanie. Test DNA jest postrzegany jako pewniejszy dowód niż wiadomości SMS, zdjęcia czy zeznania świadków, co może zaoszczędzić wielu nerwów oraz dodatkowych kosztów.

Czy wiek wpływa na wynik testu na ojcostwo?

Na wynik testu DNA na ojcostwo ani też jego pewność nie wpływa w żadnym stopniu wiek badanej osoby. Próbki będą posiadały taki sam materiał genetyczny, niezależnie od tego, czy badaniu poddana zostanie osoba starsza, czy noworodek lub nienarodzone jeszcze dziecko.

Tego dowiesz się z artykułu: Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Czy test DNA można zrobić po śmierci?

Co ciekawe, badanie genetyczne w kierunku ojcostwa można wykonać nawet wtedy, gdy dana osoba już nie żyje. Aby było to możliwe, musimy posiadać jednak próbki – tzw. mikroślady, które do niej należały. DNA da się wyizolować z takich przedmiotów jak zużyta podpaska, maszynka do golenia czy szczoteczka do mycia zębów. Do badania DNA można wykorzystać także włosy pobrane z ubrania zmarłej osoby. Muszą one jednak posiadać cebulki, nie mogą więc to być włosy, które były obcinane.

Jeśli nie ma możliwości pobrania próbek po zmarłej osobie, wyjściem mogą być testy na pokrewieństwo (np. babcia-wnuczka).

To może Cię zainteresować: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/01/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium