Jak sprawdzić czy dziecko jest moje? Poczytaj! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Nowoczesne badania genetyczne mogą znaleźć zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Test DNA może pomóc rozwiać wątpliwości związane z biologicznym pokrewieństwem dwóch osób, które nie pojawiają się wcale tak rzadko… Jak wykonać taki test w kierunku ojcostwa? Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

jak sprawdzić czy dziecko jest moje

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Do niedawna za skuteczną metodę analizy pokrewieństwa między dwoma osobami uważano analizę grup krwi. Dziś wiemy, że grupy krwi w układzie AB0 nie mogą służyć za pewny wyznacznik pokrewieństwa i lepiej w tym celu wykonać analizę profili genetycznych.

Profil genetyczny to „genetyczny odcisk palca”, jest on unikalny dla każdej osoby. Jedynie bliźnięta jednojajowe mają taki sam profil genetyczny. Porównując profile genetyczne dwóch osób, można więc z całkowitą pewnością wnioskować o ich pokrewieństwie, w tym także sprawdzić, czy dana osoba jest biologicznym ojcem dziecka.

To może Cię zainteresować: Gdzie zrobić badania DNA? [LISTA PLACÓWEK]

Jak wygląda genetyczny test na ojcostwo?

Test DNA polegający na porównaniu profili genetycznych jest w Polsce łatwo dostępny. Do takiego badania wystarczy próbka – wymaz z policzka dwóch osób lub przedmiot użytku osobistego, na którym został materiał genetyczny (np. smoczek lub chusteczka higieniczna).

Aby wykonać taki test DNA na ojcostwo, wystarczy skontaktować się z odpowiednim laboratorium i zamówić kurierem zestaw do pobrania próbek. Następnie należy odesłać taki zestaw do analiz. Można również umówić się na badanie w przychodni blisko miejsca zamieszkania. Na wyniki oczekuje się zwykle około 5-10 dni roboczych.

Co wpływa na pewność wyniku takiego badania?

Jeśli wykonamy test na ojcostwo w wiarygodnym i doświadczonym laboratorium, możemy mieć pewność co do wyniku. Złotym standardem jest analiza 24 markerów DNA – wtedy skuteczność wynosi ponad 99,9999%, a więc wynik jest zgodny ze standardami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Na pewność wyniku wpływa w ogromnym stopniu jakość testu i wiarygodność laboratorium, dlatego nie warto wybierać najtańszych rozwiązań. Test na ojcostwo wykonany w certyfikowanej placówce laboratoryjnej będzie rzetelny i wiarygodny na tyle, że może posłużyć nawet jako dowód w sprawie sądowej. Takie badanie wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by pozbyć się na dobre wątpliwości.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać laboratorium genetyczne? 10 najważniejszych wskazówek

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 27/11/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium